| CurcubeulColorat a întrebat:

Am o problema cu un catel.Este mic atat de statura cat si de varsta. Duminica l-am scos afara si s-a batut sau mai corect spus, l-a batut un alt caine mai mare.Nu este lovit rau, decat putin zgariat la o labuta dar nu-l doare si merge in labuta aia, insa este foarte speriat, sta suparat si n-are chef de nimic insa e bine ca mananca si bea apa. Ce ii pot face sa-si revina din aceasta stare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GoldDust a răspuns:

In primul rand dezinfecteaza-i rana cu niste apa oxigenata iar apoi bandajeaza-i labuta, sa nu cumva sa i-se infectezewinking

ia-l in brate, alinta-l, joaca-te cu el - cu o jucarie chitzaitoare... o minge, si sa ii arunci cat mai multe lucruri pe care le poate rontai...

| GoldDust a răspuns:

Sa ma fac un pic mai clara... in niciun caz sa nu ii dai cu spirt!
L-ar ustura foarte mult, pana il duci la doctor sa-i consulte rana cineva de specialitate, ii dai cu apa oxigenata.
ok

| kawaii69 a răspuns:

Pai :
1.nu are cum sa nu il doara pune spirt pe o vata si tine vata timp de 3 minute pe rana.
2.trbuie sa nu mai mearga timp de cel putin 2 zile si cel mult o saptamana(depinde de el
3.trebuie bandajat cu bandaj dinacela care e ca plasa nu stiu mai exact cum ii zice.
4. dupa maxim 4 zile dai bandajul jos si lasa-l sa mearga daca poate sa fuga atunci e in regula si in cateva ore se va vindeca

iti urez noroc si tie si lui :*:*:*

| Mariaღ a răspuns:

Pai mai fata, odata ce stii ca este mic de ce nu ai grija de el? Si eu am 2 caini mici si cand ies afara cu ei si vad ca se apropie vreun caine ii iau in brate. Saracutul catelus. Este numai vina ta pentru ca el este mic si nu stie nimic! Ai grija de el si de acum nu il mai scoate afara daca stii ca nu poti avea grija de el.

| Ellynna a răspuns:

Buna, saracutul, este speriat din cauza accidentului.Este bine sa stai langa el sa te joci cu el si chiar sa-l duci la un veterinar sa-l consulte.
Pa-pa!kiss si sper sa se faca bine!

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Este speriat de la accident.
Trebuie sa faci astfel:
-încearcă sa fii mereu aproape de el(joacă-te, iubește-l, alintă-l)
-ca sa scape de frica trebuie sa aduci in curte sau in alt loc un caine(sa nu niste sau altceva sa fie un câine cuminte si care se intelege cu alti caini).Adu-l si pe catelul tau si lasă-i singuri singurei.Lasă-i măcar vreo doua sau daca poti mai mult.O sa se obisnuiasca si nu o sa ii mai fie frica. Dupa ce faci toate astea du-l la o plimbare si vezi cum se simte când trece un câine. Daca ii este frica încearcă sa il plimbi mai mult pe lângă alti caini ca sa se obisnuiasca.
-încearcă sa ai mai multa grija de el (daca un alt caine vrea sa ii faca ceva ia-l repede in brate sau alunga câinele etc., dar nu îl bate)