| Dacanueuatuncicine a întrebat:

Am o problema, de 3 nopti nu pot sa dorm.nu stiu din ce cauza am insomniile asteasad nopti albe...si nici ziua nu pot sa dorm straight face care stiti cauza, sau ce as putea face sa adorm?! Mersi :-(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Probabil petreci prea mult timp în fața televizorului/calculatorului și nu ai un program de somn bine stabilit.
Ieși pe afară și plimbă-te minimum 30 de minute seara, când este răcoare și aerul curat. Contează foarte mult să-ți oxigenezi creierul.
Înainte de a te pune să dormi, fă o baie fierbinte, relaxantă, masează-te cu un ulei de corp (recomand Dalin sau Jhonsons Baby) și prepară un ceai de ciuboțica cucului. Exte extrem de bun pentru insomnii, calmează migrena și cefaleea.
În 250 ml de apă opărită, adaugi o linguriță cu vârf de plantă.
Sănătate!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Poti incerca remedii naturiste pentru combaterea insomnisiei http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-insomnie Daca problema persista, mergi la un medic. Multa sanatate!

| Safire17 a răspuns:

Salut! In primul rand ar trebui sa iei ceva somnifer ca sa te odihnesti macar intr-o noapte sau doua, eu nu prea stiu ce somnifere mai exista, dar daca iei ceva somnifer sa nu iei mai mult de o saptamana, sa nu devii dependent/a pentru ca atunci nu o sa mai poti dormi fara el si nu e bine, daca consumi somnifer de exemplu o saptamana si cand te opresti sa il iei tot nu poti sa adormi, ti-as recomanda sa mergi la un medic ca poate iti alterneaza ceva pastile si vei reusi sa dormi, sper ca ti-am fost de ajutor! Sper sa iti pot zice "Noapte buna!".

| RicăPăturică a răspuns:

Astepti un eveniment si te gandesti incontinuu la el? te-ai indragostit? ai baut prea multe energizante? stai prea mult timp in casa in timpul zilei si nu depui efort ca sa fii obosit la sfarsitul zilei? Raspunsul la problema ti-l dai singura, si doar tu poti gasi solutia ideala