| Anduta_1569 a întrebat:

Am o problema de care nu stiu cum sa scap..Am o frica grozava de apa adanca! Imi vine sa fug cand ii vad culoarea! Am impresia ca ceva ii in apa aia(ex serpi de apa.).Cum sa scap de teama asta sau macar sa nu ma mai sperii asa tare de apa.Vara asta,prienetnii mei au mers sa lucreze la mare.dar mie imi este frica de apastraight face.
Acum o luna si ceva am mers la un baraj,iar cand l-am vazut, am luat-o pe cealalta parte a drumului pentru ca imi era teama ca voi cadea in baraj(era inchis la culoare..si mare).
Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihnea007 a răspuns:

1) In primul rand cheama pe cineva cu tine (recomandat un prieten/prietena caruia/careia sa ii spui ca vrei sa iti infrangi aceasta teama si ca ai nevoie de ajutor) 2)Du-te intr-un astfel de loc cu apa adanca, dar ai grija sa fie un loc sigur (adica nu o groapa de 20m din mijlocul paduriiwinking ) 3)Intra in apa, la inceput o sa fie mai greu dar trebuie doar sa inoti si sa iti imaginezi ca tr simti bine

Funda? big grin

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| trisoru a răspuns:

Poate te speriau cand erai mica si ai ramas cu gandul ca in acel bazin se afla ceva, pana si eu ma tem mai mult cu vaporu decat cu avionul si nu stiu sa inot...nu pot zice intra in mare daca te temi ca nu iti trece, dar frica o inlaturi tot cu o frica intelegi?