| anonim_4396 a întrebat:

Se mai merita?
HEY lume:
M-am despartit de prietena mea dupa o perioada lunga de cearta si dispute. Eu 21 de ani ea 16 ani(1 an de relatie)
Ea e genul de persoana dura, neiertatoare, imi facea mereu observatii pentru tot ce faceam. Cand ne certam, si simteam ca se inrautateste situatia, taceam si lasam de la mine de frica sa nu ne despartim. Ajungeam de multe ori sa ingenuchiez in fata ei rugand-o sa ma ierte... chiar daca motivele pentru care era suparata erau nesemnificative.
Ea m-a tratat de parca i se cuvenea tot ce faceam pentru ea.
Daspartirea a fost cam asa:
Ea : Am nevoie de o perioada de gandire in care sa ma decid daca te mai iubesc. Mi-am dat seama ca cu cati baieti am avut o relatie de lunga durata, am ajuns sa nu imi mai placa, sa vreau sa fiu libera.
Eu: Eu vreau o fata cu care sa am o relatie stabila si de lunga durata, care sa sfarseasca in casatorie
Ea(revoltata): Vezi, tu nu ma vrei pe mine, tu vrei o fata. Asa faci tu, ma impingi mereu sa iau decizii in graba. EH uite ca m-am decis ca vreau sa numai fim impreuna.
Mi-a inchis telefonul in nas. Atunci am lasat-o in pace si seara am sunat-o ca sa stabilesc o intalnire in urma careia eu trebuia sa ii dau niste banii pe care ii am de dat, si am fost foarte indiferent dar prietenos cu ea. I-am vorbit pe un ton calm si dragut.
Dupa ce, am terminat convorbirea, ea mi-a dat un mesaj in care imi zicea ca "in felul ei idiot de a fii" m-a iubit.
De aici a degenerat o discutie aprinsa prin sms, in care eu i-am spus toata durerea pe care am suportat-o din partea ei, iar mi-a zis sa o scot din grupul de Vodafone.
I'am raspuns scurt cu "fa ce vrei" si am scos-o din grup.
Apoi, dupa vreo 20 de minute mi-a dat un sms in care imi zicea ca nu stie de ce fac asa, ca ea mereu a incercat sa ma faca sa ma simt special, si chiar daca era ea o fire mai nervoasa si razbunatoare, ea a incercat sa fie mereu recunoscatoare pentru tot ce faceam eu fata de ea.
Nu i-am mai raspuns si m-am culcat.
Azi dimineata am sters toate pozele cu noi de pe facebook.
Nu am mai vorbit cu ea de ieri seara, si maine trebuie sa ma vad cu ea sa ii dau bani.
NU stiu ce sa fac, adevarul e ca sufar.
Din ce imi spunea ea prin mesaje, simteam ca vrea sa ne impacam, dar si ca e foarte suparata si ca numai are nevoie de mine.
Nu stiu ce sa fac? sa renunt iar si sa ajung sa o rog din nou sa se impace cu mine? oare se mai merita?
Sincer o iubesc, si chiar daca toate datele ecuatiei arata ca ea doar s-a folosit de mine, o iubesc, ca un fraier, care prefera sa manace bataie sperand ca maine va fi altfel sad
Un sfat? o incurajare? Va rog!

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

La 16 ani inca ii mai place sa se joace, chiar si dragostea e pentru ea o jucarie!

| mgtow a răspuns:

Tu in loc sa fi om inteligent suferi dupa o mucoasa fara cunostinte minime ale vietii. Fi barbat si nu te mai lasa lingusat ci pune piciorul in prag fara sa zici vai de aia sau cu ea s-a intamplat nu stiu ce minune. Trebuie sa fi si tu mai dur cand dai de una sa o pui la proba ca sa vezi daca te merita sau nu.

| Vix999 a răspuns:

Este un copil. Si mai rau decat atat, este unul razgaiat. Asa suntem toti cand suntem mici : avem impresia ca totul ni se cuvine, avem impresia ca tot ce zboara se mananca si ca trebuie sa avem fix ce vrem exact in momentul in care-l vrem.
Nu poti cere unei copile de 15-16 ani sa priceapa complexitatea unei relatii. Comportamentu ei (prin care ii place sa fie curtata de multi baieti) este unu absolut normal la varsta aia.
Nu a inteles nimic din relatia voastra pentru ca mintea ei nu poate procesa implicatiile.
Tu te-ai oferit ca un pres si ea te-a jucat asa cum isi joaca copiii parintii.
Respectul in aceasta relatie este sub 0%.
Iubire nici nu mai zic : mintea umana nu este capabila sa manifeste sentimente profunde de atasament si iubire de la varste atat de fragede ..maturitatea lipseste cu desavarsire de asemenea.
Daca tu vrei sa iti bati joc de tine poti incerca sa te rogi in continuare de ea sa va impacati dar eu personal nu cred ca merita.
La varsta de 16 ani partea de creier din fata nu este dezvoltata. Aceasta parte are stransa legatura cu previziuni de viitor si consecinte. La varsta ei reactioneaza din impuls pentru ca creierul ei nu intelege consecintele. De aici si parerea ei cum ca tu trebuie sa inchizi ochii si sa tratezi totul ca nefiind grav.
Daca are probleme cu nervii de la varsta asta ar fi cazul sa consulte un specialist. Nu exista la 16 ani sa fii atat de recalcitranta.
Nu te iubeste. Nu a facut-o niciodata. Era cool sa fie cu tine ca esti mai mare. Era placut sa fie cineva acolo la cheremul ei. S-a obisnuit cu tine si toate aberatiile alea "si mi-a spus ca atunci cand ne certam sa ma prefac ca sunt afectat, dar sa nu pun la inima, pentru ca ea nu simte ceea ce spune!" ti le spunea ca sa nu te piarda ..pentru ca e foarte greu sa treci peste obisnuinta.
Esti un adult...nu-mi spune ca tu chiar nu vezi toate astea. Nu-mi spune ca tu chiar crezi ca e o persoana langa care poti construi ceva straight face

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Nu te lăsa manevrat de o fată de 16 ani...la vârsta ta trebuie să fi trecut prin multe experiențe.
Nici ea nu știe dacă te iubește sau nu...e cam paralelă cu subiectul relație.
Mai bine încerci să devii indiferent de ea că ea oricum dacă se desparte de tine ia pe altu și tu rămâi în suferința ta.

| ℓσνє a răspuns:

Buna. Eu zic ca ea totusi te iubeste happy. Pentru ca daca nu te iubea, nu mai trimitea sms-uri. (spun pentru ca si eu cand zic ceva si nu simt, nu pot sa las totul asa) Si ar trebui sa discuti cu ea, ca tot ai ocazia cand ii duci banii. Daca nici atunci nu merge, cum a mai spus cineva, cred ca ar trebui sa ai o iubita de varsta ta. Ea este inca o,, copila " sa zic asa. Baftawinking

| Smileygirl23 a răspuns:

Si eu am inceput o relatie foarte frumoasa cand aveam doar 16 ani si el 23. Dar se pare ca unele fete sunt mai mature decat altele si reactioneaza total diferit, deoarece eu nu mi-am permis sa ii fac lui niciodata lucrurile pe care ea ti le face tie. Intr-o relatie cei doi trebuie sa fie egali, cel care greseste sa isi ceara scuze si niciodata, dar niciodata vreunul dintre cei doi nu trebuie sa se puna in genunchi in fata celuilalt [poate doar cand e vorba de o cerere de casatorie, dar atunci e alta situatia, abia atunci e o dovada de dragoste si respect], deoarece asta inseamna ca nu te respecta si ca ii place sa te vada ca pe un catelus acolo langa ea, care ii linge mana de fiecare data cand este dispusa sa ii acorde putina atentie. Dragostea inseamna respect reciproc si ce face ea e doar...joc si joaca.

| Scliparici a răspuns:

Relatia ta parca este a mea...bine eu nu sunt atat de dura precum iubita ta dar si prietenul meu cand ne certam face la fel ceea ce eu consider un gest de iubire.
Faptul ca tu vrei o relatie serioasa finalizata cu casatorie da dovada de maturitate si inteligenta, mai rar un astfel de baiat. Faptul ca iubita ta se comporta astfel nu inseamna ca nu tine la tine, dimpotriva tine foarte mult la tine, dar are permanent (chiar daca i-ai demonstrat de multe ori). Iti zic sigur pentru ca si eu mai fac pe indiferenta cu prietenul meu pentru ca imi place sa vad ca ii pasa si ca nu-l deranjeaza sa-si ceara scuze si sa lase de la el.
Sa va iubiti mult si sper sa va impacati :*

| PerfectInsanity a răspuns:

Si eu am fost cu un baiat de 21 de ani. Vezi tu, noi, fetele, cand suntem pe la 16 ani inca asteptam printul ala pe cal alb si vrem flori vrem sa simtim fluturasii aia in stomac, insa voi la 21 de ani deja nu mai sunteti cu chestii de genul, nu stiu ce sa zic, tu o iubesti asa cum ma iubea si el pe mine, insa eu nu il iubeam... Cred ca ar trebui sa iti cauti pe cineva de varsta ta totusi

| JaredLetto a răspuns (pentru PerfectInsanity):

In asta 1 an au fost 50 - 50 % cearta si moemnte foarte frumoase. Ei ii place sa fie curtata de mai multi baieti, si avea pretentia ca eu sa inchid ochii sa sa nu ma deranjeze cand "X" se da la ea si nu face nimic. Iar pe mine asta ma durea... MUlti mi-au zis ca daca facea asa, atunci inseamna ca chiar nu ma iubea. De fiecare data cand ne vedeam si vorbea, imi spunea cu niste ochi mari si dulci ca ma iubeste, si ca tine la mine si ca stie ca de multe ori greseste, si mi-a spus ca atunci cand ne certam sa ma prefac ca sunt afectat, dar sa nu pun la inima, pentru ca ea nu simte ceea ce spune! sad asta ma impinge sa cred ca, catus de putin ea ma iubeste sad

| miror a răspuns:

Am 38 ani,,,sfatul meu este renunta,,este doar o copila,,,cauta o fata mai apropiata de varsta ta,,,ea acum se maturizeaza si din ce ai scris ma duce cu gandul ca esti rezerva pentru cand este singura, si eama ca atunci cand va ramane singura si se va simti singura,, nu vei mai fi disponibil,,, eu una as renunta,, greu,, dar se poate

| miror a răspuns:

Sftaul meu,, nu accepta niciodata sa fi vioara a doua intr un concert