| AnnaOn7 a întrebat:

Am o problema destul de mare cu dintii. Caninii nu au avut loc sa creasca si au iesit mai in afara. Am fost la facultatea de stomatologie si mi au spus sa imi scot cei 4 molari inca nerasariti. Mama nu a fost de acord si eu nu am cum sa fac asta avand 17 ani. Stiti vreo clinica din Bucuresti care ar putea sa mi puna aparat macar pe arcada de sus fara extractie? molarii de sus sunt intr-o pozitie chiar foarte ok fata de cei de jos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Gabriell1992 a răspuns:

Buna, nu imi pot da seama exact care este problema ta, insa eu am aparat dentar. Dintii au nevoie de "spatiu" ca sa se alinieze frumos, si eu am fost nevoit sa imi scot doi molari, unul de sus, unul de jos. La un moment dat, orice persoana trebuie sa renunte la molari.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Gabriell1992):

Nu "orice persoana" trebuie sa renunte la molari. Doar daca cei de lapte inca nu au cazut.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Gabriell1992):

Tie la 17 ani inca nu ti-au cazut dintii de lapte? Sau care e situatia?

| AnnaOn7 explică (pentru Valentinaldoilea):

Buna seara! Ba da, dar pana acum nu am avut posibilitatea pentru un aparat si au ramas asa. MAxilarul nu s-a dezvoltat destul de mult in partea de sus. Din cate am inteles imi trebuia pentru inceput un aparat cu surub disjunctor

| Gavrilescu_Alex_1980 a răspuns:

Va recomand un cabinet stomatologic unde veti gasi medici specialisti care cu siguranta va vor rezolva problema. Cabinetul e situat in sectorul 4, in zona Parcului Carol. Gasiti datele de contact pe site.
www.smiledentalspa.ro

| DrAndreeaIoanovici a răspuns:

Buna, solutia cea mai buna este sa scoateti acei patru molari de minte (inclusi inca deoarece acestia apar dupa varsta de 18 ani) deoarece probabil aveti maxilarul si mandibula micute si nu exista spatiu. Acum in mod normal ar trebui o radiografie panoramica (ca sa nu aberez pe-aici big grin) ca sa poata fi vazuta situatia reala; dar daca cei care v-au consultat v-au spus ca trebuie sa ii scoateti, atunci asa va trebui sa faceti.

Caninii sunt dinti de pastrat si in comparatie cu ei molarii de minte sunt complet neimportanti.

P.S: Molarii de minte pot ramane oricum inclusi la unele persoane, altele nu ii au deloc (sunt optionali) si in general daca ajung sa aiba probleme (carii, fracturi etc) vor fi oricum extrasi, tratamentul corect fiind aproape imposibil atat de in spate.