| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna am o problemă, ma doare burta groaznic, de 4-5 zile, ma doare atat de tare incat incep sa ma dau cu capul de păreţi, nu stiu ce sa mai fac, si parca sunt " supt " cu totul in partea aia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

E posibil sa fie o problema mai serioasa, pentru care ar trebui sa te prezinti pentru o investigatie, se numeste ecografie trans esofagiana, unde iti evalueaza sanatatea stomacului tau, ori dupa alt caz.
Daca nu gaseste nimic acolo, atunci e cazul de o alta investigatie : colonoscopie.
Deci mergi ori la medicul de familie, explica-i problema, spune-i ca nu vrei tratament dupa ureche, pentru ca nu vrei sa prelungesti aiurea agonia si sa tratezi fara sa se stie ce ai, sa iti dea trimitere catre un doctor specializat in gastro-enterologie.
Ori daca nu doresti sa astepti si sa stai la cozi, si daca iti permiti, cauta un medic recomandat pe partea de gastro-enterologie, la un cabinet privat, suna si fa-ti o programare, bineinteles asta o sa coste.

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru relativsausigur):

Mai bine ma duc pe privat

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar la medic de ce nu mergi?
De ulcer perforat ai auzit?
Dar de cancer de colon (la intestine)?
Toate spitalele au traducatori!

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru Violleta2022):

Ok, o sa ma duc, pentru ca ma doare in continuu

| alina2k18 a răspuns:

Si la doctor de nu te duci?
Sau vreai doar sa ne impartasesti si noua starile tale?

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru alina2k18):

Mi-as dori, dar nu stăpânesc bine limba engleză.

| doctorandus a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

La spitale au traducatori, dar nu-i mai simplu sa mori ca prostu'?

| alina2k18 a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Nu are treaba ca nu stii engleza daca esti in alta tara, te duci la urgente, le arati cu degetu unde te doare, ca lesini de durere si stiu aia ce sa faca mai departe si sa aplice masurile unei proceduri de urgenta.
NU ai si tu pe nimeni sa mearga cu tine?

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru alina2k18):

Pe frate-miu dar pe el nu-l interesează de mine

| sweetys a răspuns:

La spital. Ca nu e de gluma.