| anonim_4396 a întrebat:

am o problema, pe zi dorm cate 10-12 ore si in timpul zilei oricum ma simt obosita, in timpul liceului dormeam peste 14 ore, ma culcam la 5 sau 4 seara si tot nu ma saturam de somn. Este ceva grav? Ar trebui sa consult un doctor? Cum sa dorm mai putin si sa nu ma simt obosita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Auzisem intr-un timp de ceva numit oboseala cronica, dar nu am citit exact ce si cum.
Ce pot sa-ti spun cu siguranta, este faptul ca, cu cat dormi mai mult cu atat o sa-ti fie mai somn.
Stiu ca suna prostesc, dar cam asa este.

Durata normala de dormit cunoscuta este 8 ore, dar asta nu este neaparat adevarat.
Durata minima de somn de care are nevoie o persoana se incadreaza intre 6 ore si jumatate si 7 ore, nu mai mult.

De atat ai nevoie sa functionezi corect pe toata durata zilei, daca dormi mai mult, nu esti nici mai activa, si nici mai odihnita, pentru ca, creierul si corpul tau deja sunt pline de energie, tot ce faci cu restul somnului este sa consumi acea energie.

Stiu ca pare o tampenie, dar gasisem destule studii legate de asta.

Incearca sa dormi doar cate 7 - 8 ore seara, si atat, oricat de somn ti-ar fi ziua, stai treaza.
O sa-ti fie probabil foarte somn, dar asta doar pentru ca organismul tau s-a obisnuit sa doarma foarte mult.
Aveam inainte problema asta, de multe ori ma culcam la 12 - 1 seara, si ma trezeam si a doua zi la 3, si tot imi era somn.
In timpul liceului insa a trebuit sa ma trezesc numai la 5 dimineata, si cu lucrul, plus invatat, plus teme, ma culcam mereu pe la 11 - 12, uneori, cand aveam noroc, la 10, deci dormeam in jur de 6 - 7 ore, si aparent, puteam functiona destul de ok pe tot parcursul zilei.

Incearca acest lucru, dormi maxim 8 ore, ca sa nu reduci totul prea brusc, si ramai la programul asta de acum in colo, ca sa-ti reglezi somnul.
Indiferent cat de somn iti este, nu te duce sa dormi, si chiar daca o faci, ai de ales intre a dormii 20 de minute, o ora, sau o ora si jumatate (90 min), acestea sunt cele 3 cicluri esentiale de somn din timpul zilei, dar la tine ar fi recomandat sa nu dormi deloc, cel putin pana ti se mai regleaza somnul.

N-o sa fie nici usor, si nici rapid, nu o sa dormi azi 8 ore si maine gata, n-o sa mai ai nimic, e posibil sa dormi in seara asta 8 ore si maine sa te trezesti ca si cum ai fi dormit doar doua, si sa mori de somn toata ziua.
Dar aici depinde doar de cat de mult vrei tu sa-ti reglezi somnul.

Daca totusi dupa mult timp de dormit cate 8 ore pe seara in scopul reglarii somnului nu reusesti sa iti revii, ti-as recomanda sa te duci la un doctor, in cazul asta e posibil sa fie o problema serioasa.