| Beniamin_Dani_1994 a întrebat:

happy
Am o problema si mi-as dori sa aflu un raspuns happy Azi cand m-am trezit nu am realizat decat atunci cand am mers in fata oglinzii ca am obrazul un pic umflat. Am cautat pe internet tot felul de pareri si pana la urma am ajuns la concluzia ca e de la masea. Din pacate din cauza ca e perioada sarbatorilor nu am cum sa merg la un dentist...Am sunat la cativa pe care ii stiam ca lucreaza bine si cat de cat mai ok cu pretul si nu este loc din pacate decat dupa sarbatori. Ati putea sa ma sfatuiti cum as putea sa scap de aceasta umflatura? Din cate am inteles iarasi cica ar fi puroi crying nu doare maseaua deloc! Daca iau ceva antibiotice pana marti ar fi problema?
As evita sa ma duc la urgente pentru ca nu am incredere in sistemul medical din Romania si imi e frica sa nu fac ceva complicatii dupa ce isi pun mainile pe la gura mea -.-
Daca exista unele remedii le-as incerca happy daca nu atunci maine voi face tot posibilul sa ajung la un dentist sa imi scoata puroiul (as vrea daca se poate sa imi spuneti cam cat ar costa si aceasta extractie de puroi).
Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CLCQ a răspuns:

Antibioticele se iau de obicei cu reteta, adica cel mai bine un medic iti poate recomanda care anume. Nu e bine sa iei "ce ai prin casa", si in general nu e bine sa iei anitibiotice fara recomandare medicala.

| Beniamin_Dani_1994 explică (pentru CLCQ):

Medicul meu mi-a zis sa merg la dentist sau chiar la urgente sa scoata puroiul dupa aceea sa merg sa sa imi faca reteta.Nu inteleg...adica unii ziceau ca au tratat cu oxicilina spre exemplu cam 3 zile si daca nu s-a retras au mers la dentist iar situatia mea e cam ciudata...adica sunt sarbatorile si nu prea gasesc loc la un dentist care sa lucreze si bine totusi pentru ca nu ma pot duce asa aiurea si sa ma trezesc ca fac ceva complicatii.De asta imi e cel mai frica sa nu fac complicatii(gen infectii) daca merg la urgente sau sa ma trezesc ca imi distruge maseaua un dentist slab happy

| CLCQ a răspuns (pentru Beniamin_Dani_1994):

Cel mai bine este cum a spus medicul: scoate puroiul iar apoi ceva antibiotice. Daca iei anitbiotice fara a scoate ce-i acolo, risti chiar un mic chist. De scos se scoate foarte usor. Luatul antibioticelor dupa "ureche", fiindca asa au facut altii nu este bine, te poti trezi cu alta problema medicala, care necesita acelasi antibiotic ca tratament, dar la tine sa raspunda mai greu sau deloc, pe langa alte complicatii minore care pot deriva din luarea de antibiotic fara o protectie suplimentara (si alte organe din corpul tau sunt afectate de antibiotic).

| Beniamin_Dani_1994 explică (pentru CLCQ):

Am inteles happy dar tu ce zici? poate sa fie de la masea? adica nu am durere de masea si nici gingia nu e e umflata :/ pur si simplu obrazul happy nu poate sa fie de la faptul ca am baut apa rece de tot si am simtit o mica intepatura la nivelul maselei? happy te intreb asa ca si chestie happy voi merge la dentist daca nu se poate altfel happy

| CLCQ a răspuns (pentru Beniamin_Dani_1994):

Da, am avut destule ca sa-ti spun din proprie experienta.