| Întrebdetoateee a întrebat:

Bună, am o problemă, sunt fata, am 15 ani si am 1.56 la înălțime, maicamea are la fel ca mine, taicamiu are 1.67 și fratemiu 1.73 problema este ca eu numai cresc adica de cateva luni încerc sa fac sport încerc o gramada de modalități sa mă înalț si nu mă înalț. Eu as vrea sa mai cresc macar 1.65 va rog recomandati-mi ceva ca sa mă înalt ca mor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cresterea in inaltime este ceva genetic
Mai sunt sanse sa cresti 2, 5 cm dupa cum zic statisticile dar nimic nu este batut in cuie, tot ce scrie pe net nu este absolut real
Nu stiu la fete dar sunt baieti care in 1 an au crescut cat nu crescuse in 3 ani
Fa sport (nu cu greutati), mananca sanatos si de ce nu daca ai si noroc poate depasesti de 1.60
Nu uita vorba "Nu conteaza inaltimea ci conteaza istetimea" happy

| RxTx a răspuns:

Mergi la handbal și o să creați
Tu crezi că e important sa fii mare să îi doară pe bărbați coloana când te iau în brațe
Pune mana și slăbește și nu mai contează înălțimea
Pt că sunt mulți pe care ii doare coloana și caută dinastia mai ușoare

In rest baga carte în tine că dacă ești deșteaptă culta o să fii dorita de foarte multi care vor sa se afirme cu una deșteaptă te iau că pe o piesă de colecție
.că fete din alea de duzină găsesc și pe la cârciumă cu duiumul

Dar o fata deșteaptă este foarte greu sa găsești

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, avand o mostenire genetica de acest fel, probabil ca nu vei creste prea mult.
Mai ai cam 1 an pana se incheie cresterea la fete si probabil ca mai cresti 2-5cm.
Sportul trebuia facut de pe la 10-11 ani, ca sa iti poata infleunta cresterea in inaltime, nu la 15 ani, cand este in prag sa se incheie.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista o formula speciala care poate calcula cu aproximatie inaltimea la fete si diferit la baieti, in functie de inaltimea parintilor:

Formula pentru fete:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei - 13):2 = inaltimea fetei
In cazul tau: (167+156-13):2=155cm

Formula pentru baieti:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei + 13):2 = inaltimea baiatului

| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita ca esti ok si asa micuta cum esti, fiindca din atata lucru nu moare nimeni!

Mai bine te focusezi pe invatat ca sa excelezi, ajungand MARE prin faima pe care ti-o poti crea singura, ajungand olimpica la un obiect international, sau terminand un liceu cu 10, intrand la o facultate de elita samd.

| Nixulet a răspuns:

Hey!
Îți recomand înot sau cățărat.
Eu le-am practicat și am 1, 85.
Băiat 18 ani.
Lmao, sper că te-am ajutat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nixulet):

Cu baietiie ste o alta treaba, ei putand creste pana la 18 sau chiar 20 de ani, fiindca ei intra la pubertate cativa ani mai tarziu ca fetele.
Apoi, mostenirea genetica de la aprinti este cea care te infleunetaza direct.
In cazul fetei, cum parintiis unt foarte micutid e statura, ea nu poate creste prea mult, ramanad intre inaltime amamei si tatalui ei.