| anonim_4396 a întrebat:

Am obiceiul sa storc sucul dintr-o lamaie intreaga, sa il combin cu apa si apoi sa il beau totodata, tata mi-a zis ca este foarte acid si nu este prea sanatos, voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Face rau daca ai probleme gastrice, altfel e sanatos, macar e suc natural

| darrio2007 a răspuns:

Nu este nimic rau ca faci asta.

| Adry05 a răspuns:

Dacă nu ai probleme cu stomacu ar trebui să fii ok. Lămâia are multe beneficii în corp. Dar eventual nu bea zilnic, de 3-4 ori pe săptămână n-are ce rău să-ți facă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu beau zilnic și n-am treabă. Dar cu miere. Mi se pare crimă să bei asta doar pe stomacul gol.

| Digikey a răspuns:

Daca pui si o lingura de miere ai inventat limonada

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Lămâia deși acidă are proprietatea de a crea mediu alcalin deci nu e greșit să bei puțin suc de lămâie combinat cu apă însă e bine totuși să-ți asculți părinții.

| alina2k18 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Si unde se creeaza mediul alcalin?
winking
Ca in stomac e acidwinking

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Concluzie?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia si pune o felie de lamaie in apa pentru gust si atat.

| JulyDreams a răspuns:

Cred ca se cheama limonada ce faci tu. E atat de sanatos cat poate fi sucul de fructe.