| laneandreea a întrebat:

Am răcit sau ceva de genu, fac febra si am frisoane, ma vor toti muschi. Azi in timpul simulari a trebuit sa stam doar in bluza fara geci si era super frig. Chit ca eram îmbrăcată cu o bluza destul de groasa doarece ma simteam deja cu mici simptome (am luat si pastile) dar tot nu mai puteam de frig (toto nu doar eu) iti clantanau dinti in gura. Când am ajuns acasa deja nu mai puteam ma simteam super rau mai ales ca statusem si in statie ca nu ne.a luat primul autobuz. Deci acum e ora 3 si efectiv te frigi de mine. Ce as putea face sa imi treacă urgent acesta racela. Nu cer de tot dar măcar sa pot sa dau simularea. nu pot sa-i spun mamei deoarece ea e sperioasa si m.ar duce direct la spital si nu as mai da simularea si s.ar face mare scandal in clasa pe chestia asta. Va rog remeii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Răceala iese prin transpirație si somn in același timp. Înainte de a te băga în pat, fă o baie fierbinte la picioare cu sare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Stai acasa, in pat si odihneste-te. Nici eu nu am fost la simularea mea si am luat Bacalaureatul cu note destul de bune.

Daca este vorba de o infectie cu un virus si iti tot vei forta corpul in felul asta, te vei extenua pana in momentul in care corpul tau va ceda si nu te vei mai ridica din pat pentru ca nu vei mai avea energie. Daca este vorba de o infectie bacteriana iar tu te fortezi, corpul tau nu va avea suficiente resurse sa combata bacteria respectiva care va creste si va creste pana cand corpul tau va fi incapabil sa o combata si vei muri. Inca o saptamana, doua cu astfel de stres asupra corpului in astfel de conditii si esti acolo. Iar pe deasupra exista sansele sa iti fi imbolnavit si ceilalti colegi, care la randul lor s-ar putea sa nu fie capabili sa dea simularea.

Prin urmare, nu fi inconstienta si gandeste-te putin la faptul ca probabil ti-ai imbolnavit toti colegii. Chiar daca acum simularea ti se pare importanta, dupa ce vor trece anii, vei realiza cat de putin conteaza. Nu merita sa iti risti sanatatea pentru asa ceva, serios.

Bea ceaiuri fierbinti, stai in pat, la caldura, nu pe TPU, odihneste-te, ia-ti pastilele. Mergi la scoala cand te simti mai bine.

| florinflorescu a răspuns:

Buna, in primul rand renunta la pastile. trec efectele, cauza ramane. baga ceai in tine, limonada si cat mai multe lichide. apoi fa un dus/ baie fierbinte, imbraca- te bine si baga- te sub plapuma. vei transpira mult, mai schimba haine, mai bea ceai si stai sub plapuma. poti repeta zi de zi, maxim in 3 zile e gata. succes.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Ceaiuri calde, baie fierbinte la picioare, sub plapumă de urgență și măine vei fi alt om! trece!