| MacaRox0906 a întrebat:

am scolioza de 23 de grade. Daca voi face exercitiile specifice si port corset voi putea sa mai fac sportul pe care doresc sa l fac? ( sa ma dau cu rolele spre exemplu). Eu sunt o fire sportiva si nu pot renunta la sport, mentionez ca am 15 ani. Chiar as vrea sa stiu daca ma pot da cu rolele sau daca ma pot vindeca de aceasta boala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, o sa-ti poti desfasura activitatile de zi cu zi fara mari probleme, corsetul nu o sa fie foarte comod dar dupa ce te obisnuiesti putin cu el o sa te descurci. Poti sa faci sport insa nu care sa te suprasolicite, si sa nu faci exercitii pentru spate de capul tau, doar la recomandarea medicului sau kinetoterapeutului.

1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Orice sport ajută!