| MacaRox0906 a întrebat:

recent am fost la doctor si am descoperit ca am scolioza de 23 de grade (mentionez ca am aproape 15 ani ). Se poate vindeca daca port acel corset mult? Dupa mai pot face sport? Va rog sa mi raspundeti, eu imi doresc sa mai fac sport, nu un sport dur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Certitudine in medicina nu prea exista, insa daca nu porti corset e clar ca o sa se agraveze iar pana la 20 de ani cand ti se opreste procesul de crestere o sa fii ca un covrig. Cu corset in cel mai rau caz ii incetinesti evolutia si in cel mai bun caz, daca porti si corset si faci si kenetoterapie recuperatorie, tehnica schroth sau alte exercitii recomandate de catre kinetoterapeut este foarte posibil chiar sa se mai reduca, insa, din nou, nu exista certitudine, doar sanse destul de mari sa te faci bine.

| MacaRox0906 explică (pentru CuriousStuff):

Deci daca sunt serioasa si port corsetul cat mai mult si fac exercitiile specifice o sa ma vindec?

| CuriousStuff a răspuns (pentru MacaRox0906):

Sunt sanse foarte mari sa te vindeci, da. Sau macar sa o reduci semnificativ, pana la punctul in care nu o sa se mai vada cu ochiul liber.

3 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Numai un ortoped bun poate stabili procedura de tratament!