| Anoooonnniiimmmmm3 a întrebat:

Buna! Am și eu nevoie de un sfat! Am gâtul umflat de la o măsea de 3 zile, ieri am fost la dentist, mi-a făcut tratament de canal și mi-a recomandat sa iau antiinflamator, fără antibiotic. In cât timp credeți ca o sa mi se dezumfle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Umflat in ce sens, e doar inflamat si rosu sau are si prurit ca o infectie?
Eu zic sa mergi la medicul de familie pentru gat daca ai o infectie bacteriana o sa te simti foarte rau cu febra si toate cele, si atunci e nevoie de antibiotic, insa antibioticul nu se ia dupa ureche pentru ca nu stii ce microb este de aceea se face un exudat in prealabil dar si asta dureaza cateva zile ca se pune la "inmultit" microbul in laborator
Mergi fuguta la medicul de familie, va stie el ce pastile sa iti dea sau sa te trimita catre medic ORL sau analize dupa caz

| Anoooonnniiimmmmm3 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Am pus problema de măsea pentru ca era cariată și spartă. Da, este ca o infecție. Și mie mi se pare ciudat pentru ca de obicei se umfla obrazul, nu gâtul. Nu m-am gândit ca poate fi de la altceva ținând cont ca înainte sa se umfle, intr-un interval de 2-3 zile, m-a durut măseaua îngrozitor…Încă o data, mulțumesc!

| Antopuff a răspuns (pentru Anoooonnniiimmmmm3):

Medicul stomatolog nu iti da antibiotic in extractie decât dacă ai infecție la dintele respectiv. Dacă nu ti-a dat înseamnă ca extracția nu o sa iti puna probleme. Gatul inflamat e alta treaba si nu are legătură cu dintele.

| Simpatic a răspuns (pentru Anoooonnniiimmmmm3):

Cu placere

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Alanerv este cel mai tare antiinflamator
Apoi aspirina paracetamol algocalmin
Prostii

| haileewatson a răspuns:

Suna dentistul si confirma cu el daca intr-adevar nu trebuie sa iei antibiotic. Poate a uitat sa-ti zica!
Daca chiar ai o infectie si nu iei antibiotic iti risti viata!