| Marin46 a întrebat:

Buna am si eu o pb am baut ieri suc rece si acum ma doare rau gatu crying iau oxacilina dar vreau sa scap mai repede de durere.Astept sfaturi funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Bea ceaiuri calde de fructe de padure, indulcite cu miere, daca nu iti plac cele de menta/musetel.Fa gargara cu apa calduta si sare (1/4 lingurita de sare dizolvata intr-o cana de apa).

Adultii si copiii mai mari pot folosi bomboane pentru usurarea senzatiei de arsura in gat (ex. Halls) sau pot suge cubulete de gheata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti sanatos la cap! Ce treaba are antibioticul cu o simpla inflamare cauzata de temperatura extrema? Daca o sa continui sa iti faci medicatia in halul asta, vei avea surprize neplacute atunci cand organismul tau va avea nevoie de un tratament cu antibiotice.
Citeste aici si urmeaza sfaturile, iti va prinde bine:
http://www.formula-as.ro/......-gat-10332

| CrimiNNaLBoy a răspuns:

Pe mine cand ma durea gatu mama imi dadea multe ceaiuri fierbinti. Numai bine

| mariusxd a răspuns:

Ceaiuri calde, lichide calde in general si ti-as recomanda si tantum verde.

| Guby a răspuns:

Sall frate in aceste dureri e mai bine sa folosesti leacurile babesti in orice caz s-ar putea sa ai galci ca asta se face mai repede de la apa rece intreab-o pe binica si ai sa te repari xD.