| PaulaAndrada a întrebat:

Știe cineva ce as putea folosi împotriva punctelor negre? Am tenul gras, acneic și plin de puncte negre (pe nas, barbie, obraji, pana și deasupra buzei).
Din când în când, încerc sa le mai scot cu degetele, dar sunt mult prea multe.
Masca neagra, atât din comerț cât și făcută acasă, m-a ajutat cât de cât, dar punctele negre continua sa apară, cu toate ca ma spăl cu apa și săpun în fiecare dimineață.
Atunci când merg la mare, o parte din puncte ies singure, dar după o perioada de timp, fata e din nou plina de acești mici monstruleti.
Va rog, am nevoie de ajutor!

P. S. Am fost și la dermatolog, dar fără rezultat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Punctele negre dispar, daca speli ZILNIC zona cu puncte negre, cu apa si sapun de casa (sau antibacterian),
Dupa uscarea pielii stergi cu un tampon inmuiat in SPIRT SANITAR.

Sapunul curata praful de pe piele ("negreala"), iar spirtul dizolva grasimea din piele, care acum se coloreaza (se innegreste) de praful depus.

| alina2k18 a răspuns:

Fa-ti o rutina mai riguroasa: curatare dimineata si seara no matter what, o apa micelara seara pentru a demachia tenul care este plin de impuritati dupa o zi intreaga + spalare cu un gel bland de curatare, o crema potrivita tipului de ten care nu incarca - nu folosi creme super nutritive si emoliente daca tu ai ten gras.
Eu as zice sa te duci la un salon de cosmetica bun pentru extractii si sa ai grija acasa.
Mai exista varianta cu exfoliere acasa dar nu e pentru oricine trebuie sa te documentezi si sa ai rabdare + folosire SPF iarna -vara.
Daca te machiezi ai grija ce fdt folosesti unele sunt f comedogenice!

| Elelei a răspuns:

Apa si sapunul, ajuta bine. Dar se vor reface daca nu elimini din alimentatie grasimile. Si ar fi bine sa treci pe la endocrinilog sa-ti stabileasca o dieta.

| alina2k18 a răspuns (pentru Elelei):

Nu au treaba grasimile cu punctele negre laughing

| Elelei a răspuns (pentru alina2k18):

Serios? Punctul negru este praful care s-a depus in porii plini de grasime.

| DumitruDaniel a răspuns:

Exista un set pentru așa ceva,au o gaurica care apeși pe puncte,și le SCOTI, De asemena poti incerca si variantă home made, cu pasta de la pix, apeși cu fundul pastei, unde este goală