| Marko_7130 a întrebat:

Buna, am stat la soare sa ma bronzez, si mi-au aparut cateva alinute micute... tin sa mentionez ca am vreo 2 alunite mai mari pe spate, si multe pe gat, dar pe cele de gat le acopar cand stau la soare.

Cum as putea sa fac sa numai imi apara alunite daca stau la soare? Am inteles ca trebuie sa stau pana in 10 dimineata, si dupa ora 16:00. Dar daca stau si la acele ore, ceva sa ma protejez de aceste alunite ca sa numai apara exista? Ca si asa ma enerveaza cele de gat, ca acolo am cele mai multe. in rest mi-au aparut din astea' micute.

fundita big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackCat111 a răspuns:

Si eu am avut problema asta imi apareau mereu 2-3 alunite, mi-am luat crema cu protectie spf 30, nu mai apar, daca ai pielea deschisa poti lua chiar spf 50. Numai ca te bronzezi mai greu si trebuie sa intinzi mai bine sa nu te bronzezi in dungi, dar e singura solutie ca sa te protejeze la acele ore. Bafta, si vacanta placuta!

2 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Ai foarte mare grijă cu alunițele, majoritatea sunt canceroase.
Este mult mai importantă sănătatea decât un amărât de bronz sau dragul de a merge la mare.
Expunerea la soare trebuie să fie până în ora 11 dimineața și după-amiaza după ora 16. Trebuie să te dai cu cremă cu protecție mare(50).
Dacă spui că ai multe alinuțe sunt greu de acoperit.
Evită expunerea la soare!

Numai bine!
Ai grijă de tine.

| Marko_7130 explică:

Multumesc big grin.