| Nana30 a întrebat:

Buna,am Tumoare benigne la nas.De cam un an o am dar cand am fost la doctor mi-a spus ca nu este nimic grav.Imi este frica,am stat mult cu ea netratata, se poate intampla ceva grav? Am auzit ca produce polipi este adevarat? Doare daca ti-o elimina? Nu vreau sa imi trimite-ti link.uri. Multumesc FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tomorile nazale benigne sunt de mai multe feluri : osteoame, papiloame, hemangioame, limfangioame, condroame, fibroame, glioame. Dar pentru a sti ce fel de tomora este, trebuie stiut unde se afla locatia lor exacta. Tratamentul tuturor acestor afectiuni consta in interventie chirurgicala in scopul indepartarii tumorii. Mergi la alt medic sa te vada nu mai sta asa, sunt tumori benigne care in timp se pot transforma in maligne. Indepartarea tumorii se face sub influenta anesteziei, deci nu te doare absolut nimic.

| Nana30 explică (pentru anonim_4396):

Ce sunt ''maligne''? Si tumoarea se vede, este in nara straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nana30):

Tumorile maligne sunt acele tumori de origine canceroasa care pot invada tesuturile invecinate. Probabil ca la tine este vorba de un papilom. Mergi la medic, cu cat stai cu atat situatia se poate agrava.