| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna, am un tic nervos. Imi rup pielita de pe buze si fac asta timp de nu an si nu ma pot abtine. Imi pot micsora buzele? Va rog spuneti ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti rupi pielita de pe buze fiindca este uscata si te deranjeaza.
Metoda sigura este sa-ti unzi buzele cu putin unt (peste 60%) sau cu smantana grasa, de 1-2 ori pe zi (dimineata, dupa trezire si seara, inainte de culcare).winking

| Andreeaioan115 explică (pentru Bula):

Da ai dreptate voi incerca metoda Asta, dar nu le miscorez

| Bula a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu trebuie sa-ti micsorezi buzele!
Dimpotriva, daca sunt unse cu lactate, atunci chiar se implinesc mai bine si au si culoare naturala, mai atragatoare!winking
Nici sa te rujezi nu va fi nevoie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se micsoreaza buzele, dar arati de parca ai avea o boala de piele, cu buzele rupte.
Va trebuii sa intelegi si sa te opresti, ca ceea ce faci nu-i normal si ca poti pune lumea pe fuga, pentru ca arati ca fiind bolnava.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți. Iar ticul se poate trata.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bei mai multa apa si nu iti mai crapa buzele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa îți gestionezi msi bine stresul și gândurile negative, și sa le înlocuiești cu cele pozitive, asta, desigur, schimbsndu-ti stilul vieții și unele lipsuri lăuntrice.
Nu ti se micșorează buzele, nu îți fa probleme my Queenkiss

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult! Nu le voi miscora nici decum? Nu are Cum asa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu,nu are! Si eu ma confruntam cu chestia asta, dar în unele momente ( rare ) ma hidratasem mai bine, băusem 2 litri de lichide pe zi și nu mai imi erau buzele uscate, de altfel te poți da cu strugurel pe buze, de la acea aroma e posibil sa renunti la tendinta de a face acest lucru în mod repetat.
Vei rămâne o printesica în continuare, nu ai de ce sa iti faci griji moldoveanca mea îndrăgostită de numărul 28.hee hee

| Celestina003 a răspuns:

Defiecare dată cand iți dai seama ca o faci, oprește!

| Andreeaioan115 explică (pentru Celestina003):

Nu Se vor miscora Daca le rup? Are Vreo legatura?

| Aditu94 a răspuns:

Nu recomand decat sa mergi la un psiholog, un psihiatru care sa te consulte..deobicei aceste ticuri de genul, precum rosul unghiilor, scrasnitul din dinti, apare in urma unor crize, in urma stresului, in urma unor frustrari..si inseamna ca ceva nu e normal.cel mai bine sa sa te debarasezi de acest tic,gasind ceva de facut,spre exemplu : playback la o melodie, sa fredonezi o melodie, sa te gandesti cu totul in alta parte. Daca ai un iubit, un prieten, lasa-l sa te sarute, incat sa uiti de acest tic.

| minime3 a răspuns:

Si eu am acelasi tic, ne-am gasit! sunt buzele uneori mai uscate si probabil din cauza asta, sau ceva nervos. Bula are dreptate! hai sa scapam cu bine!

| Militaru2001 a răspuns:

Pai un sfat ar fitongueastreaza-ti buzele mereu umede, dintii in vor aluneca cand incerci sa faci asta. Buzele nu ti le micsora, vei fi si judecata (ia uite-o pe aia cu buzele mici) ai buzele frumoase. Inca un sfat ar fi, date mult cu ruj, si ca obiectiv sa ai (sa nu iti imprastii rujul, te chinui asa timp de o zi doua, daca tot faci ti mai mult) tu cand iti musti pielea aia ti se imprastie ruju