| bibi5961 a întrebat:

saptamana trecuta, joi mai exact mi s-a terminat menstruatia iar din prima zi a menstrei am inceput sa iau anticonceptionale. problema mea acum este: de ce inca imi mai curge o secretie maro? foarte putin curge, dar e deranjant. as vrea sa stiu cauza, si cam in cat timp ar trece. dau funda, multumesc

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea te impaci cu contraceptivee. S-ar putea sa treaca acest simptom (se numeste spotting) sau sa persiste pe toata durata tratamentului. Daca persista pana la jumatatea foliei de contraceptive este recomandat sa mergi la ginecologul care ti le-a prescris pentru a le schimba, fiindca preparatul nu ti se potriveste prea bine.

| bibi5961 explică (pentru Brigaela):

Am mai luat o folie, insa atunci nu am avut absolut nimic. doar acum

| GLu a răspuns (pentru bibi5961):

Du-te la un doctor cel mai bine si sigur

| Brigaela a răspuns (pentru bibi5961):

Totusi este o reactie adversa care impune neaparat consult ginecologic. Probabil trebuie sa iti schimbi preparatul sau sa renunti la ele.

| Jony123 a răspuns:

Raspunul lui Brigaela este f. bun. Daca nu raspundea ea prima eu iti ziceam exact acelasi lucru.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând ar trebui să ştim ce tip de tablete iei, apoi de câtă vreme faci acest "tratament"...

Din precizarea făcută ulterior se subînţelege ( cred ) că eşti doar la a 2-a folie - la majoritatea anticoncepţionalelor pot apărea astfel de "fenomene" în primele 3 luni de administrare!

Totuşi, cel mai INDICAT ar fi să iei legătura cu medicul ginecolog care ţi le-a prescris - acesta este cel mai în măsură să-ţi dea un sfat avizat!

Noi putem DOAR "să ne dăm cu părerea"!