| anonimlove123 a întrebat:

Are cineva cumva idee daca in prezent mai exista ceva asociații de consiliere psihologică gratuită? Sau programe de actualitate? Sau un psiholog care sa ofere o ședință gratuită?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Pot suna copiii si toti tinerii sub 18 ani la: 116 111 (este gratis).

| anonimlove123 explică (pentru Violleta2022):

? sunt putin cam bătrână pentru asta

| Donsavas a răspuns:

Si psihologul școlii,daca mai studiezi,te poate ajuta. Ori psihologul de la locul de munca, care, din pacate, nu este pentru toti angajatii si in toate domeniile, deoarece majoritatea angajatorilor nu si permit sa ofere consiliere pe lângă salariu.

| Donsavas a răspuns:

Eu iti recomand sa muncești si chiar si part time o perioadă. Investește bani în psiholog sau macar in carti de dezvoltare personala. Poti sa vinzi si anumite servicii sau buni prețioase, aparate ori sa faci un împrumut, doar pentru a te recupera, daca intr adevar ai nevoie.

| anonimlove123 explică (pentru Donsavas):

Muncesc deja.dar ca mare parte din populație am o chirie facturi un credit de platit si asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești elev probabil ai în școală și e gratuit dacă nu cu trimitere de la medicul de familie

| Speranta12 a răspuns:

Poti sa te duci la psihologi care lucreaza cu casa de asigurari, cu trimitere de la medicul de familie.

| Donsavas a răspuns (pentru Speranta12):

Doar psihiatrii lucrează cu CAS în prezent, nu si psihologii. Psihiatrul este medic si de aceea.

| Donsavas a răspuns (pentru Speranta12):

Te poate consilia si un psihiatru, dar doar din punct de vedere medical, nu poate sa faca psihoterapie specializata cu tine, poate doar sa ti recomande un anumit tip de psihoterapie în funcție de personalitatea ta. Asta face psihiatrul sau psihologul clinician(doar ca acesta lucrează la stat sau la privat, contra cost).

| Speranta12 a răspuns (pentru Donsavas):

Am inteles, multumesc.