| Darcs a întrebat:

As avea o nelămurire. Scutirea de sport pentru facultate, in vederea problemelor de coloana:hernie, spondilita, etc. se ia de la medic specialist sau de la medicul de familie? Si, se motivează absentele din urma pe baza scutirii? Nu am fost deloc, am 4 absențe. Am recomandare de la medic sa evit orice fel de efort. O sa duc scutire cat de repede voi putea. As vrea sa stiu insa cum se procedează. Multumesc. Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Orice scutire, de la medicul de familie sau de la un medic specialist, se vizează de policlinica studențească.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Din cate stiu, medicul specialist de medicina sportiva este cel abilitat(de Legea nr.321/2007) sa scrie pe adeverinta "apt" sau "inapt" de efort fizic:
"Art.10, alin.2) din Legea nr.321/2007 : (2) Cabinetul de medicina sportiva desfasoara urmatoarele activitati:
a) elibereaza avizul medical "apt/inapt de efort fizic", in urma examinarilor clinice si paraclinice specifice, cu avizul medicului specialist, a colaborarii cu alte specialitati medicale, in functie de particularitatile cazului; "
Pentru a nu exista niciun dubiu, mai ales nevoie de o scutire anuala, te sfatuiesc sa-ti intrebi profesorul!

| Cortex a răspuns:

La medicul de familie, ar trebui sa stie ce probleme de sanatate ai si pe baza acestora iti va da scutire.

| Conii25 a răspuns:

Eu am scutire pentru sport luata de la medicul de familie. Daca ai fost prezenta la ora de sport, dar nu l-ai facut ar trebui sa-ti motiveze absentele. Stiu ca in regulament scrie ca si elevi scutiti trebuie sa fie prezenti la ora chiar daca nu fac sportul.

| Darcs explică (pentru Conii25):

Nu am fost la nici o ora. M-am gandit ca daca merg fara sa fac sport, va pune absenta sau ceva si daca i-as zice ca nu pot face fara sa ii dau scutire, Nu m-ar crede si tot absenta as sfarsi. am un coleg cu scutire care nu vine niciodata. Eu stiam ca nu trebuie sa fii prezent