| anonim_4396 a întrebat:

as dori si eu cateva metode de ingrasare foarte rapida tongue... am 15 ani 1, 75m si 50kg sunt slab si as dori sa ma ingras rapid inainte mancam mult dar si alergam taota ziua. acum as dori sa ma ingras dar prin macare sanatoasa nu vreau sa aud de proteine sau mai stiu eu
am azuit ca daca mananc odata ziua si noaptea tarziu daca mananc branza multa paine cipsuri sau mai stiu eu intr-o saptama pun pe mine. daca aveti alte metode va rog sa spuneti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a lua in greutate,trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite,dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti,spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase).Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci,alune sau fistic.Daca dupa cateva luni(minimum 3) nu se observa nici-o diferenta,e posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate.

8 răspunsuri:
| ElShaarawy a răspuns:

Ma Prostilor s-a referit: nu proteine, adica nu pastile din astea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ElShaarawy):

Proteinele sunt sub forma de praf, NU sub forma de pastile.

Esti doar un COPIL MIC care habar nu ai despre ce e vb, nu?

| cupcake02 a răspuns:

Nu vrei sa auzi de proteine? Stii ce sunt proteinele daca tot te feresti de ele? Carne, lactate, oua... Sunt indispensabile organismului uman si iti dau energie si intra in alcatuirea masei musculare. Cu ce vrei sa te ingrasi atunci? Cu paine?

| Cosmin86 a răspuns:

Proteine = mancare sanatoasa ( carne, peste, branza, oua, lactate, etc. ).

Vrei sa cresti in grasime sau in masa musculara? ( in ambele esti mai mare, dar doar una e ingrasare )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Florin,depinde de tipul tau de organism.Te poti ingrasa intr-un timp mai lung,sau intr-un timp mai scurt. Poate chiar deloc(este si asta o posibilitate).In orice caz, de regula, o ingrasare(de 5-6 kg) sanatoasa nu se realizeaza in doar o luna.Nu acelasi lucru se poate spune si despre slabit, in schimb.In cazul in care nu vei putea lua in greutate,vei fi nevoit fie sa te accepti asa cum esti, fie sa faci exercitii pentru dezvoltarea musculara pentru fiecare parte a corpului pe care o vrei mai dezvoltata(eventual sala, dar nu este obligatoriu).

| Florindfhgf a răspuns:

Ai ma tu cand zici proteine la ce te referi nu la pastile?rolling on the floorrolling on the floor. doamne! u credeai ca vreau sa ma ingras doar cu apa si paine?straight face...aici tine si putin de logica si daca vreti sa ma ajutati spuneti daca nu n-are rost sa mai dati pe aici mai ales stone hart ala care e nu e mai mare d 10ani si n-are creieru mai greu de 250grame(vezi ca ti-am dat mult la cantar)

| Florindfhgf a răspuns:

Si daca nu pot lua in greutate ce fac laughing)...si 3,4 luni mi se pare prea mult eu as dori sa se cunoasca o diferenta de 5, 6 kg intr-o luna maxim sad.

| Florindfhgf a răspuns:

Si ca vine vorba de suc eu consum o sticla de cola/pepsi zilnic deja mi-am obisnuit corpul... noaptea nu adorm sub ora 4 si nu ma scol sub ora 13, 14...