Întrebare recomandată | Mikutza31 a întrebat:

Buna,as vrea sa imi spuneti va rog daca am scurgeri abundente si cheaguri de sange, daca stau pana elimina tot si nu merg la doctor ce se poate intampla? sau daca elimina tot mai este nevoie de un control? si cam cat costa o ecografie transvaginala? spuneti-mi va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta sarcinii tale este absolut imposibil sa se elimine tot spontan. Daca stai mai mult ed 24 de ore de la pierderea sarcinii acasa, resturile din uterul tau vor incepe sa putrezeasca si iti poti pierde uterul. Vei face un pic de febra, te vei simti rau si vei face septicemie in cam o saptamana. Este nevoie de un chiuretaj uterin care sa indeparteze resturile de placenta si membrane, precum si endometrul ramas fara sustinerea hormonala.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ne-ai spus daca esti la menstra sau daca esti gravida, ori pur si simplu sangerarea a survenit intre doua menstruatii.

| Brigaela a răspuns (pentru Abh):

Era insarcinata in 8-9 saptamani, a facut varicela si acum pierde sarcina din cauza varicelei

Abh
| Abh a răspuns:

Fugi la urgenta, vei intra in soc hemoragic si iti poti pierde viata. Asta este complicatia imediata. Apoi, continutul uterin se va infecta si vei face endometrita, febra si, cum a spus Brigaela, soc septic.Nu mai sta, trebuie sa fi chiuretata cat mai repede.

| Mikutza31 explică:

Cam cat costa? sunt minora si parintii mei nu stiu? ajutati-ma va rog

| Mikutza31 explică:

Azi-noapte am avut scurgeri abundente din 30 de min in 30 de min.cheaguri mari de sange si dureri foarte puternice, la ora 5 dim am avut o durere cumplita dupa care am avut k o bucatica de carne cam 4-5 cm.ce s-a intamplat? sa curatat tot?

| Brigaela a răspuns (pentru Mikutza31):

Nu, bineinteles ca nu. Nu costa nimci, este o urgenta majora, fara aceasta interventie vei muri aproape sigur. Parintii trebuie sa afle cat esti inca in viata si se mai poate face ceva