| LalaMarye a întrebat:

Aș vrea să știu... Există vreo diferență între lentilele de contact fabricate în SUA și cele fabricate în Germania? Mi-am luat de curând lentile și le-am comandat de la cabinetul unde mi-am făcut controlul oftamologic, iar acestea sunt fabricate în SUA. Am căutat apoi pe internet și am găsit aceleași lentile la un preț mult mai mic, numai că sunt fabricate în Germania (am observat asta pe site-urile unde erau și poze cu blisterul, nu doar cu cutia, pentru că acolo scrie unde sunt fabricate; pe site-uri sunt mai mult poze cu fața exterioară a cutiei și nu se precizează țara de fabricație).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Dioptriile sunt identice in toata lumea (sunt unitati standard de masura).
Diferenta poate fi eventual in calitatea materialului.
Nu trebuie uitat: daca un produs facut in China costa - sa zicem - 10 dolari, la noi va costa 100, iar in State 1000 (in functie de puterea locala de cumparare si "marca" stampikata pe el.