| Nymhadora a întrebat:

happy as vrea sa stiu si eu cum se da jos un aparat dentar permanent? am cautat pe internet...dar nu am gasit nimic...
Dau funda!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RockableHu a răspuns:

It spun...si eu am avut aparat dentar permanent si am asteptat sa treaca perioada aceea grea, apoi mi l-am dat jos, nu te doare absolut deloc! Intai iti da lipiciul jos, curatandu-l cu o periuta rotativa, apoi cu clestele iti extage brachetii fara sa te doara si nici anestezie nu-ti pune, apoi cu alt cleste special iti ia sarma! Crede-ma am avut si eu si abia acum 2 luni l-am dat jos! Si nu ti-l da singura jos ca altfel o sa vezi ca e o mare greseala

| Nymhadora explică (pentru RockableHu):

Multumesc mult pentru ajutor! happy Si nu voiam sa mi-l dau eu fos laughing voiam doar sa stiu daca doare cand il da jos happy

| RockableHu a răspuns (pentru Nymhadora):

Cu placere! Imi pare bine ca te-am ajutat! Si stai linistita nu te doare deloc!

7 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ai doua variante fie mergi la dentist fie il scoti tu acasa. Daca il scoti tu risti sa scoti si dintii odata cu aparatul. Tot ce trebuie sa faci este sa iei un patent si sa tragi de sarmele alea pana ies.

| Madayna a răspuns:

Nu e bine sa incerci asta tu singura, daca nu-l mai vrei, mergi la doctor sa ti-l dea jos.

| Nymhadora explică (pentru Madayna):

Pai nu voiam sa mi-l dau singura jos...Dar in cateva saptamani va trebui sa ma duc la dentist ca sa mi-l de ajos si voiam sa siu cum va proceda si daca va durea. happy

| Madayna a răspuns (pentru Nymhadora):

Aaa, am crezut ca vrei tu singura sa ti-l dai jos, nu o sa te doara, stai linistita ca stie dentistul cum sa procedeze in asa fel incat sa nu te doara.

| Tibi45 a răspuns:

Nu te sfătuiesc să o faci de unul singur, deoarece rişti să rămâi cu dantura făcută praf! Adresează-te în mod obligatoriu unui medic dentist (care de fapt ţi-a şi montat-o cândva), deoarece această lucrare reprezintă un act medical în toată regula, cu respectarea măsurilor de asepsie (sterilitate).
Du-te dragul meu semen într-u umanitate la medic, nu te juca cu viaţa ta! Noroc şi curaj.