| cosminvasile a întrebat:

As vrea sa va intreb pe care stiti o chestie in legatura cu cicatricile post-acneice. am auzit ca microdermabraziunea si peelingul chimic pot face ca cicatricile (acele adancituri) sa dispara sau sa fie atenuate, insa efectul lor este temporar( cam 1 an). dupa aceea cicatricile reapar? sau in ce sens efectul e temporar? va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Inainte sa incercati alte tratamente costisitoare, cum ar fi operatiile sau injectiile, incercati SCAGEL si scapati de cicatrici in scurt timp.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/articole/tratament-pentru-cicatrici-scagel

| cosminvasile explică (pentru doctoressa):

SCAGEL e bun si pentru cicatricile atrofice?

| Dedesmille a răspuns:

Am avut si eu, o sumaalaughing dar am mers la dermatolog si mi-a recomandat o crema, Retina-C, care iti jupuie pielea de pe fata ca sa se duca cicatricele, adica nu simti nimic, e cam si cand te-ai ars la soare si ti se ia pielea de pe tine. Si imi dadeam in fiecare seara cu ea si dimineata cu Avene, pentru ca sa nu imi mai apara. Oricum nu iti recomand sa folosesti aceasta crema, mai bine te duci la dermatolog, si o sa iti dea ceea ce e potrivit pentru tine, adica fiecare cu tenul lui, fiecare cu acneea lui. Sper sa iti fie de folos sfatul meu! Funditaa?smug:*puppy dog eyes