| Done_Mihai_1994 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o raceala, de 3 săptămâni nu mai scap de ea. Am fost ieri la medicul de familie, mi-a dat Panadol si Erdomed si nu mi-a trecut deloc, in plus nu m-a consultat deloc doar a pus intrebari. Ce este de făcut, scot un gajait pe gat si cand tusesc tusesc foarte tare si ma dor si muschii.
Va rog frumos ajutați-mă, vreau sa scap de raceala cat mai repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa mergi inapoi la medic, ca sa iti dea alta schema de tratament.

| Done_Mihai_1994 explică (pentru dullcat):

Ma duc mâine la 12 ca am programare la el

| dullcat a răspuns (pentru Done_Mihai_1994):

Bine atunci.Sanatate!

| Done_Mihai_1994 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc frumos la fel

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia paracetamol o aspirina un ceai fierbinte sau fervex si stai in pat sa transpiri 3 ore, ia halat pe tine pune caciula pe cap si transpiri, pana maine numai ai nimic te vei simtii ca nou

| Done_Mihai_1994 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am fervex
Am teraflu este bun?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Done_Mihai_1994):

Sigur ca da, contine paracetamol care scade febra, trebuie sa il bei fierbinte si sa iei o aspirina impreuna cu teraflu

| Hyperion7 a răspuns:

Cred că ai sindromul plămânilor albi, du-te la un medic du-te la un pneumolog.

| Ilovedinero a răspuns:

Daca ai doar simptome legat de tuse, respirat greu etc, trebuie sa mergi la un medic pneumo, astea nu trec cu Panadol, sunt chiar periculoase si foarte multi oameni rămân cu Astm

| dullcat a răspuns (pentru Ilovedinero):

Confirm.Bunica mea are astm, tot de la racelile tratate dupa ureche.Nu este nevoie sa spun cat de fun e...

| Sssofia a răspuns:

Ar fi bine sa iei și vitamina C. Probabil ai imunitatea scăzută din moment ce încă nu te ai vindecat