| Amely21 a întrebat:

Am 22 de ani și în urmă cu vreo 10 ani am avut o căpușă în cap. E rău că acolo nu se vede, de păr! si am observat-o abia după ce a fost mai mare. Tata mi-a scos-o cu unghiile și el zice că a fost întreagă. dar eu nu știu dacă nu a rămas capul acolo. Nu m-a dus la spital și eu nu am știut că trebuie. Am până acum o bubiță acolo. Vreau să întreb: înseamnă că e ceva grav că a rămas o umflatură mică acolo?
Am auzit recent de o boală numită Lyme și m-am speriat că poate o am si eu. aceasta se poate depista și după 10 ani? Am avut o căpușă, și mai ales că a fost pe scalp :/ si de aia mă necăjesc cu asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca aveai boala respectiva, aveai simptome grave.

| Amely21 explică (pentru doctorandus):

Ce simptome grave aveam?

| Antopuff a răspuns:

Nu toate capusele transmit boala. Daca nu ai avut semne de atunci febra, cefalee, frisoane ganglioni inflamati care sa iti puna un semn de intrebare nu cred ca ai luat aceasta boala. Totusi poti sa iti faci o analiza care sa spuna daca ai anticorpi IgG anti Borrelia

| Amely21 explică (pentru Antopuff):

Ganglioni umflați cum se manifestă? Ca am mai avut de atunci, dar nu știu daca din cauza asta

| Amely21 explică (pentru Antopuff):

Și dacă am acești anticorpi, înseamnă că nu am boala aia?

| Antopuff a răspuns (pentru Amely21):

Pai erau vizibili la nivelul gatului avand in vedere ca ai avut la cap. Si nu trecea neobservata boala sigur era nevoie sa te duci la spital. Plus ca apareau dureri la nivelul articulatiilor, muschilor, dureri de cap, imposibilitatea de a suporta lumina puternica mai ales in timpul zilei, tulburari de memorie si afectiuni ale diferitelor organe: inima, ficat.

Prezenta anticorpilor inseamna ca ai boala respectiva.

| Amely21 explică (pentru Antopuff):

Pai eu AM gâtul mai gros. dar nu stiu daca e din cauza aia
Și nu mai țin minte alte chestii. dacă am avut ceva simptome

| Amely21 explică (pentru Antopuff):

Și nu orice căpușă infectează sângele? Pentru că ea se înfinge, si lasă o otravă acolo, sau nu? Și mie mi si mai frică, pentru că eu am avut-o în cap câteva zile si a fost mai mare deja când am observat-o. și e rau că pe cap greu se observa, mai ales ca eu am părul lung.

| Antopuff a răspuns (pentru Amely21):

Nu orice capusa este purtatoare a bolii respective.

Ganglionii inflamati sunt ca niste mingiute mici la nivelul gatului nu se inflameaza toata regiunea aia.

Uite aici o poza cu locul unde pot fi inflamati ganglionii:

https://bodygeek.ro/wp-content/uploads/2014/11/Ganglioni-limfatici.png

| BurteaSebastian a răspuns:

Mergi la spital.

| Amely21 explică (pentru BurteaSebastian):

După 10 ani? La ce mă mai ajută