| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna, ati patit vreodata sa va prinda "carcel" la cap? Stiu ca suna aiurea spus "carcel", dar nu stiu cum altfel sa numesc acea durere care te ia pur si simplu din senin, la miscarea capului intr-o parte. Pe net nu am gasit nimic.
Nu mi se intampla des, dar de mica patesc chestia asta. Gen. mi se intampla o data pe an sau o data la cativa ani. depinde.
Pur si simplu, cand intorc capu', se aude o pocnitura surda, incepe acea durere, care tine cateva secunde pana la vreun minut, dar acel minut e crunt. amorteste un pic, iar dupa aceea mi se incalzeste acea parte a capului si incepe sa se dezmorteasca.
Spuneti-mi ca nu patesc numai eu asta laughing.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acela se numeste junghi nu cîrcel, exact ca si junghiul intercostal. Cîrceii apar la mîini sau la picioare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se cheama carcel la cap, ci MIGRENA happy

| Iote a răspuns:

Nu patesti numai tu asta, dar nici nu e normal. Am citit mai mult decat "trosneste". Mergi la un neurolog si fa un control. Nu e grav (daca e ce banuiesc) dar nu trebuie neglijat.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Iote):

Pai, spune-mi si mie ce banuiesti laughing

| Iote a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Razi? Crezi ca e de ras? Atunci, degeaba ma obosesc.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Iote):

Ai interpretat eronat rasul meu. Am ras pentru ca ai inceput, dar totusi n-ai continuat de zis. eu merg pe principul, daca tot ai deschis gura, du-te pana la capat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu sunt genul de persoana care isi pocneste degetele de la mana, de la picioare, incheieturile manii, gatul si spatele.In referire cu trosirea oaselor gatului, eu imi trosnesc gatul destul de des.Cam o data pe zi sa la doua-trei zile.Si da, de multe ori ma iau dureri. Am raspuns tRarziu pentru ca as fi asteptat sa raspunda altcineva sa nu fim doar noi doua trosnitoare de oase ale corpului de pe TPU.Si da, ma iau dureri dintr-o data cateodata dupa sau in timp ce-mi trosnesc oasele gatului.

Cu toate ca toti imi spun sa nu le mai trosnesc dupa ce s-a dovedit dupa un proiect ca nu patesti nimic daca iti pocnesti incheieturile de la corp eu continui.=)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo,Sarbatori Fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am pățit.

| Lola200228 a răspuns:

Ooo am pățit o de nenumărate ori. E naspa. Stai linistita ca nu esti singura?