| Albert9928 a întrebat:

Buna TPU am si eu ticuri si nu stiu cum sa scap de ele imi misc mereu capul pana se aude trasnitura si ma enervez cand cineva ma intreaba de ce faci cu capu asa si ma simt destul de jenat daca puteti sa ma ajutati va rog dau funda ajutati-ma sa scap de ticuri mai ales cu miscarea capului va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

De cat timp ai ticul acesta?
Obisnuinta este intr-adevar greu de depasit, dar daca esti atent, poti controla ticul, sa nu mai faci?
Ai doar acest tic sau mai multe, sau poate si alte tipuri de probleme (ganduri obsesive, anumite frici etc)?
Daca ticul persista de ceva timp si simti ca nu il poti controla nici daca faci eforturi in acest sens si mai ales daca ai si alte ticuri sau ganduri care te deranjeaza, cel mai bun raspuns ti-l poate da un profesionist, fata in fata. Ar putea fi mai multe cauze.
Daca incerci si vezi ca poti controla ticul, incearca sa te controlezi progresiv - mai intai sa nu faci un minut chiar daca simti nevoia, apoi 5 minute, zece minute, o ora, o zi... tot asa, dar este nevoie de vointa si timp. L-ai putea inlocui cu altceva, productiv (de exemplu dansurile la care dai mult si din cap si iti poti da voie sa fac asta in timp ce dansezi iar in restul timpului sa trebuie observi si sa nu mai faci acest lucru).
Totusi, ar putea fi ceva mai complex decat o chestiune de vointa, si atunci ai nevoie sa ceri ajutorul la cineva de specialitate.

| Albert9928 explică (pentru diaac):

Multumesc mult si voi incerka sa controlez ticul si poate va disparea happy

2 răspunsuri:
| IcsX a răspuns:

Cea mai buna atitudine este de a ignora aceste ticuri. Medicamentele nu au un rol prea important, doar cele din plante sunt recomandate pentru calmarea sistemului nervos.
Plimbarile in natura, in timpul vacantelor, ca si eliminarea cauzelor de insecuritate sau conflict creeaza conditiile propice relaxarii. Cei din jur trebuie sa manifeste rabdare si detasare, ceea ce nu este intotdeauna usor. In mod normal, ticurile dispar brusc, la adolescenta.