| LoLiTa1808 a întrebat:

Azi e a cincea zi de ciclu si nu mai imi trece! Help me! Prima data mi-a venit in iulie (cam 3 zile a tinut) dar nu a curs mult (nici nu a trebuit sa dorm cu tampon), in august am observat intr- o zi cateva liniute rosii pe hartie si atat, iar acum e a cincea zi si nu mai imi dispare (normal ar trebui sa ma tina trei zile). deci in a patra zi a curs foarte putin, asa ca iar am dormit fara absorbant si acum vad ca am cateva picaturi de sange pe pijama...Nu stiu ce sa fac

P. S. am avut in aceste trei zile dureri mari de burta si curgea ff mult sange!

HELP ME!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Nu ai motive de ingrijorare din cele descrise mai sus. Va dura cateva luni pana se va regla ciclul menstrual (ca durata a ciclului, a menstruatiei). http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/ce-este-menstruatia

| Maariiaa a răspuns:

Nu sunt motive de îngrijorare, pentru că este prima dată. Ciclul menstraul poate dura și 7 zile. La început,mai ales,apar dureri groaznice de burtă, scurgeri. O să te obișnuiești, o dată cu trecerea timpului. Poți vorbi cu mama ta pentru sfaturi pentru că are mai multă experiență.

Numai bine.

| AnnaDee a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa te sperii deloc, asa e in primele luni, abia se regleaza, cateodata nu iti vine luni intregi (mi s-a intamplat), dureri de burta ingrozitoare etc.
Si la mine prima oara dura doar 3 zile, dar s-a ajuns la 7 acum, ce sa-i fac?
Oricum, la tine mai dureaza pana se regleaza!
Nu te speria, si vorbeste cu mama ta, ca te va ajuta!
O zi frumoasa!

| shippo3313 a răspuns:

Buna, nu trebuie sa iti faci griji, si la mine eu sunt acum in a patra zi ( e a doua oara cand mi-a venit). Prima data mi-a tinut 8 zile, dar nu m-a durut burta aproape deloc, dar acum imi curge vorba lui mama parau ( pana azi, pentru ca azi mi-a curs foarte putin), si am dureri ingrozitoare de burta, si de asemenea poate sa te doara capul sau sa iti fie greata cum mi-a fost mie. Cat despre tampon trebuie purtat in permanenta si schimbat cand simti ca e nevoie. Pentru dureri poti lua ibuprofen, nurofen, ibalgin sau altceva impotriva dureri. Sper ca te-am ajutat.

P.S. Suntem fete si doar noi stim prin ce dureri trecem in viata.

| mpeacelove a răspuns:

Mie mi-a vanit si 7 zile, si 8 in primele luni

| anonim_5928 a răspuns:

Nu ai de ce sa te speri ca asa e l inceput pana ti se regleaza.Iar tamponul trebuie purtat tot timpul. durerile de burta sunt ceva normal

| Iuliutza28 a răspuns:

Buna Lolita. Nu te speria. Ciclul poate sa dureze si 7 zile... Nu ai de ce sa iti faci griji. La inceput poate sa nu iti vina si 3 luni... Nu ai incercat sa vorbesti cu mama ta? Si apropo, ciclul te poate pacali, asa ca atunci cand vezi ca nu mai curge, poti sa mai stai cu tamponul inca o zi pentru orice eventualitate. Uite un site care s-ar putea sa te ajute : www.noifetele.ro