| alexajabsu a întrebat:

Am o mica intrebare. De anul trecut, din 6 Decembrie am inceput sa am SPM. Dupa cam 2 saptamani sau in timpul SPM a aparut o pata de sange rozaliu pe hartie. A doua zi, erau 2 liniute/firicele de sange pe absorbant. In Ianuarie 2019 cand am implinit 11 ani am vazut inca o picatura de sange pe hartie. In Aprilie, 2019, hartia era plina de sange si in toaleta era sange. (Imi venise ciclul.) Pe 1 iunie 2019, mi s-a intamplat la fel. A trebuit sa merg la mall si mi-am pus un tampon. Dupa era sange pe el. Chestia este ca mereu trebuie sa port absorbant doar o zi deoarece, doar o zi imi curge sange pe tampon. In rest... apare doar pe hartie sange si nu "iese afara". Prietenei mele i s-a intamplat la fel si a fost pe ciclu cand am fost si eu. Mama ei a zis ca, cauza este ca a slabit prea mult. Eu nu stiu ce sa cred. Dau funda. Va rog raspunsuri urgente!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti inca foaret micuta si ciclul se va regla abia dupa 1 an de zile. Acum vine perfect normal, foarte putin.
te sfatuiescs a vorbesti cu mama ta, asa cum eset normal la varsta si in situatia ta, fiind cea mai in masura persoana, sa-ti dea sfaturi de protectie si igiena riguroasa a pasaricii, in tipul menstruatiei si intre menstre, cand incep scurgerile vaginale.

| RomâniaUnită a răspuns:

Mai asteapta nu stiu ce sa zic