| Dyzzy a întrebat:

Buna BUNA TPU am luat aseara la 12 si ceva 2 pastile de paracetamol si 2 agoclamin o.o asa si in dimineata asta la 1 fra 5 am luat 5 pastile de paracetamol mi-e frica si nu-s daca am sa patesc ceva Putin ajutor o.o! big grin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti face o hepatita post-medicamentoasa in termen de 2-3 saptamani, de gravitate variabila, chiar mortala, daca ai o sensibilitate hepatica speciala. E bine sa mergi maine dimineata la medic si eventual sa ramai 2-3 zile internata pentru analize hepatice repetate si amanuntite. Oricum, nu exista un tratament special, doar perfuzii pentru sustinerea functieie hepatice si cam atat, dar supravegherea medicala atenta poate sa descopere in timp dezechilibrele (daca apar) si sa-ti ofere sanse mai bune la recuperare. Doza este exact la limita, e posibil sa nu patesti absolut nimic, e posibil sa ai o suferinta hepatica fara, anifestari care sa duca in 20 de ani la complicatii sau e posibil sa faci hepatita severa.

| Dyzzy explică (pentru Brigaela):

Inca o intrebare daca. am 14 ani o.o? am sanse sa mor deci o.o? ca am citit ca depinde de varsta...

| teodora200004 a răspuns (pentru Dyzzy):

Nu stiu mai bine te-ai duce la un spital sa-ti faca niste niste spalaturi gastrice, sa-ti puna niste perfuzii ceva... o.O decat sa stai acasa si sa te imbolnavesti de ficat sad

| Brigaela a răspuns (pentru Dyzzy):

Cel mai probabil ai sanse sa ramai cu sechele definitive. Fiind atat de tanara, probabil vei raspunde mai bine si nu vei muri, dar vei ramane cu probleme.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil ai sa ai probleme grave cu ficatul, intoxicatia cu paracetamol e destul de grava

| teodora200004 a răspuns:

Bea mult lapte....stiu ca laptele impiedica pastilele sa-si faca efectul thinking FUNDA? big grin

| Dyzzy explică (pentru teodora200004):

Si daca nu iau lapte ce se intampla o.o?

| teodora200004 a răspuns (pentru Dyzzy):

Pai nu stiu. dar totusi e o supradoza de pastile deci nu cred ca iti va fi prea bine happy Mai bine bei lapte si poate nu patesti nimicwinking Si sa nu mai iei niciodata mai multe pastile de acelasi fel odatawinking Paracetamolul stiu ca se ia una de 500mg la 8 ore...nu 5 odatawinking