| ftm a întrebat:

Am 13 ani si de cateva zile am mancarimi in zona lobilor mici. Am observat ca am și niste bașicuțe mici tot pe zona lobilor mici, si mai am si o usturime ușoara. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Lobi sau labii? Daca vorbesti despre labii, s-ar putea sa ai genital care nu se ia neaparat prin contact sexual, se poate lua si daca ai stat pe o toaleta neigenizata.
Consult la ginecolog.

| ftm explică (pentru Lostlyric):

Imi este cam rușine sa merg la ginecolog

| Lostlyric a răspuns (pentru ftm):

Nu are de ce sa-ti fie rusine. Alege o femeie ginecolog sa te consulte. Si gandeste-te ca si ea este ca si tine si are aceeasi anatomie cu a ta si e plictisita sa vada lucrurile astea zilnic. Ginecologul iti este prieten, nu dusman. Intr-o zi, tot vei avea nevoie de ginecoloaga oricum. Treci peste rusine. Rusinea nu te va insanatosi. Fii curajoasa!

| ftm explică (pentru Lostlyric):

O sa vorbesc cu mama! Si daca aș avea herpes genital e o boala grava?

| Lostlyric a răspuns (pentru ftm):

Trebuie tratata. E o boala transmisibila, o poti da si altora.

| BlueDark a răspuns:

Herpes genital. Apare si la fete, si la baieti.

P.S. Cred ca nu ai la 13 ani sifilis sau mais tiu eu ce...Presupun ca la varsta asta ar cam trebui sa nu fi avut contacte sexuale.

| ftm explică (pentru BlueDark):

Nu, nu am avut contact sexual

| BlueDark a răspuns (pentru ftm):

Vb. Cu ai tai.Cu mama ta de preferat.