| ☆ Danny☆ a întrebat:

Ce tratament recomandati pentru buzele crapate? O colega facea un tratament cu lapte, albus sau ma rog ceva de genu.
Sper sa ma puteti ajuta! Merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| デイダラくん a răspuns:

Melkfett din galbenele este foarte util dar si Nivea lip balm light kiss, iar daca doresti un tratament poti incerca unul cu lapte, miere, amestecate si tinute cateva ore la macerat, apoi ta dai cu ele pe buze inainte de culcare...lapte amestecat cu albusul de ou, cum face colega ta, se tine de-asemenea la macerat canteva ore, sau chiar o noapte iar dimineata te dai pe buze...sau poti doar sa iti iei un strugurel sau un balsam de buze(de preferat cu galbenele sau aloe vera). Craciun Fericit!

12 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Exista in comert lipstick cu echinaceea si vitamina E fabricat de Tis. Este foarte bun. Gasesti la orice plafar.
http://www.vital-plant.ro/images/Picture%205246.jpg

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Saruturi lungi si pasionale... :->

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Miere de albine te ajuta foarte mult in aceasta problemahappyIti face buzele catifelatewinking
Lafel de bun este si uleiul de maslinebig grin
Sau lapte+mierewinking

| madalinutza a răspuns:

Pentru buzele crapate foloseste strugurinahappy

| miauu a răspuns:

Date cu miere de albine s-au fond de ten pe buze
eu asa fac

| diana_4296 a răspuns:

Eu cand am buzele uscate si crapate ma dau cu stugurelbig grin

| Mamamare a răspuns:

I-ati strugurina sau ceva pentru. buze si la mine mi-au fost crepate si m-am dat cu o crema si mi-a trecut, poti folosi si crema de maini

| BiiBiis a răspuns:

Poti incerca Garnier Repair pentru buze adica acesta: http://www.beautyspace.ro/images/garnierbalsambuzerepair.jpg

Este chiar bun si cred ca te va ajuta. Incearca sa eviti si frigul de afara sau sa iei un fular cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În sezonul rece trebuie să te hidratezi cu lichide calde, evită aerul rece, un fular la gură este un scut de protecție, un lips pe bază de aloe vera sau miere de albine și de ce nu o cremă de față puternic hidratantă.
Nu umezii buzele cu limba, sarea din salivă usucă foarte tare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unguent cu galbenele (Plafar)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unt de shea, de la The body shop.
Strugurel Nivea ( vezi sa fie cu factor de protectie solara )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una ma dau in fiecare zi cu ulei de ricin. imi hidrateaza foarte bine buzele si mie le face catifelate. =p~