| simo456654 a întrebat:

Bună. Cuiva cred ca i-a fost rau la scoala si eu am intrat în acea toaleta unde a vărsat persoana. Ma gândesc ca dacă a avut ceva virus și l-as putea lua și eu. Exista ceva metode de prevenție? Va rog sa-mi spuneți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la voma nu iei virusi, mai ales ca nu ti-ai bagat mainile in gura dupa aceea, nu?
Aia este doar mancarea regurgitata!

Spalarea cu APA si SAPUN sunt metode de preventie dar si de igiena normala si obligatorie, intotdeauna cand te duci la toaleta!

| carevaescu a răspuns:

Depinde de virus.
Depinde daca persoana a varsat din cauza unei patologii virale, bacterine, parazitare, din alte cauze digestive sau in urma unui exces de alcool sau alte droguri. Poate sufera de bulimie si isi induce voma artificial. Astea sunt doar câteva posibilitati.

Cat de preventie, daca cunosti cauza, ipotetic poti preveni. Dar practic nu ai cum sa stii, asa ca e aproape imposibil.

Ai sanse mari sa nu ai nimic, insa.

| deni8w8w8w a răspuns (pentru carevaescu):

Pai si care ar fi metodele de prevenție, în cazul unei patologii virale care se transmite?

| deni8w8w8w a răspuns (pentru carevaescu):

Intreb, deoarece eu sunt o fire mai speriata când vine vorba de sănătate

| Adelina4679 a răspuns:

Nu se intampla nimic...nu iei niciun virus