| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ma trezesc si eu dimieata intre 6 si 8? Va rog, chiar am nevoie. Dimineata e asa cald in paturica mea si nu imi vine sa ma dau jos. Nici macar nu mai aud alarma.(de fapt alarmele, ca am doua- una la telefon, una la ceas) Apropo, seara ma culc in jur de ora 1-2. Eu cred ca e destul somn pentru organism.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e deloc destul somn daca cumva nu ai peste 60 de ani. daca ai pana in 40 de ani e esential sa te culci inainte de 12 noaptea (macar la 11) si sa dormi macar 7 ore. Dar 7 ore, culcandu-te inainte de 12. Daca te culci dupa 12, ai nevoie de 8 ore de somn.

| Leea1234 a răspuns:

Organismul trebuie sa se odihneasca cam 8 ore...
iar tu pana la urma la ce ora vrei sa te trezesti la 6 sau la 8?
la 6 nici eu nu "scot "capul din paturica dar la 8 ...mai merge!
pai ce sa-ti zic... pune-ti alarma la 07:55... o opresti si ai si "sarit" din pat...ca,, daca mai lenevesti un pic te "fura"iarasi somnul! te duci direct in baie apa calie pe fata si la 8:00 esti FRESH!

| Leea1234 a răspuns:

Mi-am amintit un truc...pe care il folosea colega mea de banca pentru a se trezi... poate iti va fi de folos!
pune ceasul desteptator intr-un ibric gol...sau intr-o cratita...si cand incepe sa sune...vaaaaaiiiiiii trezesti si mortii!

| hândel a răspuns:

Cum auzi alarma, sari din pat. Daca-ti spui ca mai stai putin si te scoli, nu te vei scula prea devreme, si pe deasupra mai mult te chinui. Si eu, chiar si la varsta asta, in special iarna, am uneori intentia sa nu ma dau jos din pat, ci sa aman, aman, aman, pana e tarziu. Treaba cu ascunsul ceasului nu tine ca am auzul fin si-l gasesc usor, in plus ma enerveaza si-mi incep dimineata cu nervi, ceea ce nu-i bine. sad

Răspuns utilizator avertizat
| Gabystelistu95 a răspuns:

Pune-ti o sonerie la mobilul tau sa iti sune la ora care doresti.

| lplostonyou a răspuns:

Puneti vreo 3 ceasuri de alea mari de perete cu cuc in camera, eventual una si deasupra patului si ia-ti si un ciocan in mana cu care sa poti sa intampini cuculeti cand ies dimineata din casuta happy

| MajorAsshole a răspuns:

Dada, si eu incerc sa fac acelasi lucru de vreo... hm... 6 ani. Nici eu nu aud ceasul dimineata si pana la urma am gasit solutia! Pun ceasul sa sune din 5 in 5 minute si pana la urma se enerveaza cei care mai stau cu tine in casa (parinti, frati, colegi de apartment, prieten/prietena, purcel, catel, etc.) si te trezesc ei. happy Si gata! big grin

| liviu00 a răspuns:

Ascunde-ti telefonul/ceasul in locuri greu accesibile. O sa te trezesti pana il gasesti...

| mugurel021978 a răspuns:

Incerca sa te culci macar la 12 noaptea si pana la 7 e destul somn, ceasul sau tel mai departe de pat (cum mai spunea cineva) sa te dai jos sa il opresti, in plus putina vointa. si totul s-a rezolvat.

| pisoias29 a răspuns:

Hmm. te culci foarte tarziu si ai si pretentii sa te trezesti mai devreme...cred ca iti dai si tu seama: cu cati te culci mai devreme cu atat te trezesti mai devreme. fa-ti un program de somn care sa te avantajeze...

| Criss1105 a răspuns:

Pai na ce sa-ti spun... daca tot pui doua alerme incearca sa le pui la diferente de 5 min si nu le pune langa tine, incearca sa le pui pe birou, pe un dulap, etc.pentru ca asa trebuie sa te ridici din pat si poate iti trece si somnulbig grin dar sa te invetzi si sa te culci ininte de 12...succes

| teodorus a răspuns:

Eu am aceeasi problema... Pentru cateva zile am reusit sa ma trezesc cu calculatorul. am luat o alarma de pe net si o puneam sa sune la 6 dimineata la maxim cu sistem 5. 1 si ma sculam. dar a trebuit sa renunt ca imi faceau vecinii scandal happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e destul, ar trebui sa fie in jur de 8 ore de somn...
Si nu mai pune alarma, asa rezolvi si problema trezirii...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna...si eu de 8 ani ma trezesc de luni pana vineri la 7 dimineata...si eu am pronleme ca nu am pot trezi... pune telefonul\cesu mai departe oleaca pentru ca sa te ridici din pat.asa fac eu si functioneaza... ce`l putin nici nu este bine sa dormi cu telefonul langa cap...afecteaza creierul si te simti obosit desi nu esti...succesc la trezit.yawn...si nu te mai culca asa tarziu... tu ai sa regreti mai tarziu>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

My God! Te culci la 1-2 si ai pretentia sa te trezesti la 6? Asta daca vrei sa dormi la scoala sau la serviciu.Iti spun eu ce faci(am experienta, fac asta de la 10 ani).Deci.In primul rand, asa statul pe mess inainte de somn. E o pierdere de timp.Doi,daca ai pe cine, pune sa te trezeasca. Daca nu, pune telefonul pe birou, masa etc. si cum auzi soneria te rostogolesti jos din pat si fugi la baie de parca fuge naiba dupa tine! Nu mai aveti atatea pretentii.In armata cine nu se trezea la 5:30 si la 5:40 nu era gata, avea probleme mari! GANDESTE-TE CA TU AI POSIBILITATEA SA TE CULCI LA 9!

| Sebastian_1355 a răspuns:

Specialistii de la Institutul de Sanatate american spun ca nu este obligatoriu sa dormim opt ore pe noapte, dar aceasta este media pentru un adult sanatos. Cei mai multi experti recomanda intre sapte si noua ore de somn pe noapte pentru a beneficia de performante mintale si fizice optime. Nesatisfacerea orelor de somn necesare este perceputa de organism ca o datorie. Este vorba despre micile incidente sau sarcini care nu ne lasa sa dormim cat ar trebui. Statisticile arata ca oamenii dorm aproximativ 7 ore pe noapte, in timp ce in 1910 media era de 9 ore. Sau incearca si ceva din parapshiolohgie incearca inainte sa adormi sa iti propui sa te trezesti la o ora oarecare asa fac eu si da roade ma trezesc fara ceas pentru inceput fa asta intr-un sfarsit de saptamana. Iti repeti in gand vreau sa ma scol la 11 dar trebuie sa crezi cu adevarat mie imi iasa