| eanadandre a întrebat:

Buna TPU. A fost a doua noapte in care m-am trezit brusc noaptea, eram constienta (dar si confuza) ca eram treaza dar nu ma puteam misca, ma chinuiam sa stau treaza crezand ca e ora 6 si trebuie sa plec la liceu dar nu ma puteam uita nici macar la ceas, ma simteam blocata. Nu stiu cum am resuit intr-un sfarsit sa aprind veioza de langa mine si sa vad ca de fapt era ora 4 si am reusit sa vad lucrurile mai clare de atunci. Poate fi paralizie in somn sau ceva? Nu stiu ce sa cred de pe internet (apropo mi se intampla din ce in ce mai des sa ma trezesc inconstienta. De ex daca ma uit la ceas nu il pot recunoaste de parca nu as sti ce e ala timp. La asta nu am gasit raspuns)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"se intampla din ce in ce mai des sa ma trezesc inconstienta"

e clar că e de mers la un medic, unde mai pui că zici "nu mai recunosc pe nimeni". E posibil să nici nu mai recunoști drumul spre acasă...

https://www.tpu.ro/......unt-unori/

| Brizbriz a răspuns:

Cineva iti da roofie?

| eanadandre explică (pentru Brizbriz):

Nu

| Brizbriz a răspuns (pentru eanadandre):

Atunci ai o problema destul de tampita, si cu un potential serios sa devina grava, ce ar fi sa te duci tu la doctor?!?
stiu, aberez, sugerez doctor, dar cum imi permit asa o aberatie?!?

| UserRo10 a răspuns:

De doua ori in viata am patit asta si a fost horror. Imi inchipuiam ca niste hoti fura din cealalta camera si eu nu ma puteam ridica sau striga. De la oboseala excesiva se trage

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce descrii tu pare a fi paralizie in somn. Si mie mi se mai intampla din cand in cand, chiar daca nu sunt neaparat obosit.

| slayer09 a răspuns:

Nu stiu daca la tine poate fi un vis in vis dar intr-un fel constient. La mine cel putin, aveam vise in care visam ca visam ca ma aflu exact in pat si totul era ca si cum ar fi real, si tot asa nu ma puteam misca eram parca lipit de pat si eram atat de greu, dar la un moment dat contiinta imi spunea ca e un vis, si incercam constient sa ma trezesc si abia atunci ma trezeam si vedem realitatea. E posibil ca si tu sa ai un vis in vin, si sa fii pe jumatete constienta si doar atunci cand te trezesti sa iti revii din somn. Adica in concluzie nu trebuie sa te sperie nimic la asta. Daca ai probleme cu frica, te sperii mai din orice, esti anxioasa sa stii ca d-aci ar putea veni si chestia asta. Nu te mai uita la filme de groaza, sau nu mai citi povesti de groaza sau ce te face pe tine sa iti fie frica.

| Adrian_Doaga_2001 a răspuns:

La faza aia cand te-ai trezit brusc si nu te puteai misca este din cauza la oboseala cel putin la mine este asa, cand ma trezesc de dimineata si sa zicem ca stau in plapana ma cuprinde o caldura/oboseala si imi vine sa adorm, cat as putea sa tin eu ochii deschisi nu pot ma ia somnu ma trezesc si nu ma pot misca...Eu zic ca o fi de la oboseala ca mere mi-se intampla daca sunt obosit