| me1234_7666 a întrebat:

Buna!big grin Am o problema! de fapt toti cei care scriu aici au o problema! big grinbig grin DIntii mei nu sunt cine stie ce! Am doi care sunt strambi [ inghesuiti, dar nu foarte tare], unul sus si unul jos.sus nu se vede tare, dar daca te uiti atent se vede.jos se vede! doar aia doi is problema, in rest dantua mea e perfecta, adica aproape!big grin
Nu vreau sa recurg la aparat dentar, nu-mi prea permit si trebuie purata prea mult! I don't want to see...am citit pe net...cum poti sa ai dintii drepti! metode: Am gasit ca poti sa-ti pui fatete ceramice, adica un fel de imbracatura a dintelui! ma gandeam sa-mi pun pe cei doi dinti! intrebarile mele sunt, cam pe la ce varsta se poate face aceasta "imbracare"?[eu am 14 ani big grin] si daca e eficienta! si vedetele au dinti de aia! si plus nici nu sunt scumpi ti poti permite nu ca aparatul dentar[ fateta 100e iar aparatul 1000e]. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Eu iti recomand aparatul dentar. Pretul de 1000 euro pe care l-ai amintit este valabil pentru ambele arcade dentare, in cazul tau suma va fi mai mica. http://www.i-medic.ro/......ntice-fixe

| EnglandGB a răspuns:

Aparatul dentar e foarte bun ti-l recomand e in jur la 7-9 mil. vechi. daca nu vrei permanent este doar de noapte la 3-5 mil vechi.

| me1234_7666 explică (pentru EnglandGB):

Si de unde pot lua un aparat dentar cu 7-9 milioane, macar e de calitate?

| EnglandGB a răspuns (pentru me1234_7666):

Nu stiu de unde esti tu dar in mures la mine la dentist eu mi-am pus aparatul cu 7 milioane acum am auzit ca r fi mai scump pe la 10 milioane din ala din fier cu cv pe fiecare dinte. sau de noapte.dar ala permanent e mult mai eficient.da iti pui aparat tinete de treba eu l-am tinut doar 1 an jumate si au revenit la pozitia initiala adica 2 dinti sunt iesiti in afara si un pic strambi...

| me1234_7666 explică (pentru EnglandGB):

Si aparatul dentar fix ti l-ai pu sp eambele arcade cu 7 mil...sau o arcada 7 mil si cealalta 7?

| EnglandGB a răspuns (pentru me1234_7666):

Nu.doar pe dintii de sus. daca la asta te referi? dar acum ma gandesc ca in fiecare luna m-am dus sa chimbe sarma sa puna elastice noi+manopera undeva la 14 mil.da nu l-am purtat numa 1 an jumate, daca!