| anonim_4396 a întrebat:

Da, da tot eu happy
E normal sa simt ceva tare asa in sani? In ambii sani, înainte mă mai dureau si ma mâncau, dar acum ceva timp.Sa fie nodul sau ce? E normal sa simt ceva tare si rotunjor? Ps : am 14 ani si menstruatia menstruatia trebuie sa vina pe 20.
Si ii sunt mai grei si plini si areolele s-au inchis la culoare crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Are frica exagerata, ca daca nu avea nimic, nu mai isi punea problemele astea, deci are ceva! Nu o avea ce zice, asta e corect. Am cam trecut si eu prin ce trece ea, de aia o inteleg, voi din afara mai putin puteti intelege. Nu am trecut prin aceleasi teme de frica, dar principiul era la fel.
La mine era frica de ingrasare si de diabet, zilnic ma uitam la inelul de la burta, la picioare, figura cu frica daca m-am ingrasat sau nu. Daca s-a dereglat ceva si nu mai slabesc (desi nu puteam contrazice fizica), chiar daca mananc putin.
Daca am diabet, daca urca glicemia sus, ma teroriza. Dadeam la sala in prostie sa dau jos de ajunsesem slab ca la parnaie, dadeusem in bulimie + anorexie, jale.

Orice durere, orice "aaa am aia, daca am aia? E de la diabet precis".

Prob e ca ea nu realizeaza nici acum, si pune intrebari mai departe, insa aia este. Desi i s-a spus, nu simte notiunea. Timpul ne va spune dupa ce afla daca pe 20 i-a venit menstruatia. Desi vad ca temerele ei nu-s legata doar de asta. E putin o anxietate generalizata.
Raspunsurile "nu ai nimic", nu rezolva nimic! Ea tot crede ca are. Daca un doctor zice ca n-are nimic, o sa zica ca ala nu e bun, se duce la altul!
Daca si dupa 20 se pastreaza nebunia, trebuie la medic sa-i dea un tratament, vom vedea.

163 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca, cu canceru esti okey acum, o sa te convingi si de saracina mai in colo si scapi. Asta e viata, nu se compune doar din distractie si scoala nici la tineri, mai este si nasolie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sper sa fie asa și să scap de frica asta ce ma distruge psihic și ma distruge complet pe interior...Dar nu reușesc să scap, săptămâna 15 de sarcină, am citit ca și simptome ca te dor gingiile, surpriza e ca m-au durut și pe mine atunci, din câte am calculat sunt în săptămâna 16, deci se leagă. Săptămâna 13/14 trec grețurile, atunci mi-au trecut și mie... Se cam leagă, am burta mare dar totuși e și moale cât de cât.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-au durut gingiile dar nu e de la crezi tu. O sa scapi cand vei scapa de temere. Si la mine se legau multe.
Dureri picioare, gura uscata, unghiile de la picior unele sangerau, erau basici cu sange (dar era de la alergare multa pe banda), simptome de diabet, dar nu era.
Chiar m-am dus la pedichiura sa imi fac toaleta si a zis aia "mmm, nu, du-te la medicul de diabet si apoi", am incremenit. Deci iti dai seama. Nu stia ca e de la altceva, dar stia ca putea fi de la diabet.

Pe mine m-a mancat de m-a secat. A durat 4 ani si 9 luni toata asta, cel mai grav a fost cam 2 ani.
Deci de tine nici nu ma mir ce zici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mda. La mine nu cred ca are cum s-a dureze atât treaba asta.Naspa și situația asta crying
Și eu simt ca toate simptomele se leagă pur și simplu, într-un fel asta ar fi ok ca stiu ca simptomele erau de la sarcină, dar sincer mai bine să am o boală, o tratez și scap. Asa de frica asta crying numai când ma gandesc imi vine sa plang sad
Și simt ca nu e totul de la anxietate, greata a început dinainte sa cred eu ca sunt gravidă, atunci nu aveam nici un fel de frica! pare simplu sa spun și eu ca nu sunt, dar eu sincer, tot cred ca sunt gravidă. Asta e crying
Arsuri au apărut din nou, și oare de la ce? crying Hmm... Se leagă la mine și durata simptomelor de sarcină, și când și început sad de asta chiar nu mai am încredere ca nu a-si fi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și pe zi ce trece cred din ce în ce mai mult ca se adeverește cosmarul cu sarcina. Sânii mei acum sunt mai moi, dar tot am aia în ei, chiar dacă nu mai e asa tare. Și burta acum e tare, off crying
Menstruatia până acum a fost normală, normală adica ca a fost ca menstruatiile dinainte să cred ca sunt gravidă. Acum s-a vad cât durează, azi este a IV-a și nu prea mai curge, asa erau și de obicei menstruatiile mele ma țineau cam IV zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și scuzati ca va scriu mult, dar chiar cred ca înțelegeti prin ce trec, și sunt și eu stresata sad
Acum iar ma doare capul

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poti sa scrii ca nu ma deranjeaza. Dar ti-am zis, nu chiar totul o fi de la anxietate adica asa cum zici. Si ti-am mai zis ca frica de sarcina nu trece pana nu o sa te convingi 100 % ca nu. Si da, poate urca frica asa cum a urcat, nu ma mira nici asta. Nu va dura asa mult la tine ca la mine, asta clar, la mine era altceva de n-a trecut.
Asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și dacă chiar sunt? crying
Pai da, nu trece până stiu 100% ca nu sunt, dar eu deja cred ca sunt, adică trebuie ca doar cineva să-mi confirme asta, nu m-aș mira dacă a-si fi, eu tot simptomele cred ca sunt de la sarcină, sarcina asta asa din,, aer".
Pe zi ce trece cred din ce în ce mai mult ca sunt gravidă. Chiar dacă sunt sigură ca sunt gravidă, dar parca pe zi ce trece mi se confirmă asta. Acum am și burta tare, și sânii sunt mai noi dar tot am aia în interiorul sânilor, chiar dacă nu mai este asa tare. Deci am rămas gravidă din cada sau de pe prosop, și cu sarcina asta a mea să am și menstruație, eu cred ca tot e posibil crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mda. La mine nu cred ca are cum s-a dureze atât treaba asta.Naspa și situația asta
Și eu simt ca toate simptomele se leagă pur și simplu, într-un fel asta ar fi ok ca stiu ca simptomele erau de la sarcină, dar sincer mai bine să am o boală, o tratez și scap. Asa de frica asta  numai când ma gandesc imi vine sa plang
Și simt ca nu e totul de la anxietate, greata a început dinainte sa cred eu ca sunt gravidă, atunci nu aveam nici un fel de frica! pare simplu sa spun și eu ca nu sunt, dar eu sincer, tot cred ca sunt gravidă. Asta e
Arsuri au apărut din nou, și oare de la ce?  Hmm... Se leagă la mine și durata simptomelor de sarcină, și când și început  de asta chiar nu mai am încredere ca nu a-si fi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cred ca v-am obosit cu toate comentariile melehee hee

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Maica-ta merita statuie + un buchet imens de flori...
Daca si pe ea o bombardezi cu aceleasi intrebari laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mdaa.

| selfconfidenttree97 a răspuns:

Buna! nu stiu cum te simti acum, sper ca bine! dar recomand mult sa mergi sa ti faci ecografie la sani, chiar daca te simti bine acum, este ceva necesar pentru fete femei. Multa sanatate!