| MotoKatâr a întrebat:

Am 17 ani și sunt la liceu. De ceva timp după ce am luat vacanta mă simt tot mai ciudat adica: Am dureri de cap, de ochi, ma simt mai mereu obosit + ca parca sunt lipsit de viata. Mă culc la 3-4 și ma trezesc la 1-2, mănânc ceva și după stau toată ziua numai pe tel și seara merg la un biliard și după vin acasă și totul se repetă. Dacă încerc sa ma culc la 11-12 n-am somn, dacă încerc sa numai stau pe tel nu am ce face altceva... Cred ca am început sa am probleme și cu ochii naiba. Ce sa fac? Va rog mult ajutați-mă ca numai rezist asa. Mai ales ca am în fiecare zii dureri de cap.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Seby52 a răspuns:

Salut. Iti scriu si sper sa citesti, sincer e foarte imporant. Si eu am trecut printr-o perioada de genul, iar acum am reusit sa ma culc undeva la 22-24 si sa ma trezesc la 6-7 dimineata. Inainte sa se intample asta MA CULCAM la ora 8-9 dimineata si ma trezeam la 6 seara. Ca sa ma "reprogramez" nu am dormit deloc o zi intreaga, iar urmatoarea m-am culcat la 12 noaptea si mi-am pus alarma la 7. Am facut asta 2-3 zile si acum deja mi-am intrat in program. E foarte important sa-ti doresti treaba asta si o sa reusesti! happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba-ti programul complet, adopta o viata sanatoasa daca vrei sa fii sanatos:
Culcarea la ora 10, statul pe PC, computer sau orice screen electronic maxim 2 ore/zi, activitate fizica zilnica: minim 1 ora, datul zapezii sau mersul la o sala, mancat sanatos 3 mese pe zi, evitat alcoolul si bauturile energizante.

| Emmy125 a răspuns:

Nu dormi bine. Cele mai importante ore de somn sunt pana in ora 12. Bea un pahar-doua de vin inainte de somn si adormi instant. Daca vei adormi de mai multe ori pe la 22-23 organismul se va obisnui.