| Eligirl a întrebat:

Deci, dupa ce am intretinut relatia sexuala am luat o pastila de a doua zi. Apoi, dupa cateva zile mi-a venit ciclul. A trecut deja de 10 zile si inca am dureri de burta exact ca si de ciclu, grețuri si dureri de spate. Ce ar putea sa fie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa trecerea a 4-7 zile de la administrarea pastilei contraceptive, de obicei dar nu in mod obligatoriu, apare o sangerare slaba, atipica slaba cantitativ si de scurta durata, care reprezinta o reactie adversa a organismului dar acea sangerare NU este MENSTRUATIA adevarata. Din acest motiv au aparut aceste dureri si stari in acest moment fiindca te anunta prin aceste simptome premenstruale ca urmeaza sa inceapa adevarata menstruatie. Multa sanatate!

| Eligirl explică (pentru corbulalbrosu):

Dar dupa administrarea pastilei dupa cateva zile mi-a venit ciclul. Iar dupa ce s-a terminat am avut din nou dureri exact la fel si ma doare de 10 zile mereu. Dar dupa terminarea ciclului nu am mai avut relatii.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Eligirl):

Trebuie sa intelegi faptul ca sangerarea care apare/se produce de obicei (dar nu neaparat) dupa trecerea a 4-7 zile de dupa folosirea pastilei de a 2-a zi, NU a reprezentat o MENSTRUATIE ci o simpla SANGERARE care este/reprezinta un efect advers, un mod de aparare a organismului fata de hormonii sintetici introdusi in orgamism. Iar in situatia in care/daca pastila de a 2-a zi a fost folosita cu 7-8 zile inainte de data calculata la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia, atunci in acel caz trebuie sa stii ca ai procedat intr-un mod IRESPONSABIL fiindca pastila de a 2-a zi a fost folosita INUTIL, adica FARA ROST fiindca in perioada celor 9-10 zile ale ciclului menstrual de dinainte de menstruatie, ESTE 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Presupun ca am reusit sa devin suficient de explicit cel putin in acest al 2-lea raspuns. big grin

| Eligirl explică (pentru corbulalbrosu):

Ok atunci. Multumesc mult! Chiar m-am linistit!