| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! De 2 zile incoace am o masea care ma necajeste, in sensul ca am o senzatie cum ca maseaua "ar cadea", dar ea nu se misca nimic, iar maseaua este permanenta. Momentan am facut o programare la stomatolog…dar pana ma duc stau asa intr-o teama. Totusi maseaua nu ma doare si nici nu are urme de carie pe ea. Daca apas pe ea gen pe "baza ei", nu pe lateral simt nervul, precum o pulsatie; oare sa fie o slabire de smalt? Ori sa fie maseaua sensibila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Posibil infectie pe canal daca pulseaza cand aplici presiune.
Poate esti norocos si nu e grav si costisitor.
Oricum trebuie radiografie.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Poate fi un început de abces. Ia niște paracetamol, preventiv, ca să reduci inflamația.

| Anaa939839393 explică (pentru MihaiSpeedster):

Mmm…totusi nu am nimic umflat…nimic dureros..doar asa o mica senzatie…

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anaa939839393):

Mica senzație se poate agrava. Dacă lași infecția să progreseze, se va umfla. Ia paracetamol, ca e antiinflamator, calmează și durerea, și mergi la doctor. Îți face o radiografie, se uită la măsea, și o să îți spună clar ce ai. Ai vreo senzație de durere la rece/cald?

| Anaa939839393 explică (pentru MihaiSpeedster):

Nu am nici o un fel de durere la masea…

| Anaa939839393 explică (pentru MihaiSpeedster):

Oricum, ma duc la doctor…doar ca sunt nelinistit asa, mi-e putin frica nu neaparat de doctor ci de durere…

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu mergi tu mai bine la stomatolog? Intreb doar.

| Anaa939839393 explică (pentru RaduRobertRO):

Am mentionat faptul ca mi-am facut o programare…