| dalii389 a întrebat:

De aseara imi ies niste pete rosii pe corp. Intai au iesit pe maini, dar apoi pe tot corpul si sunt ingrozitor de suportat. Ma mananca, dar dupa un timp dispar, dar ies in alta parte. Ce pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Este alergie.Ai facut la ceva ce ai mancat ori vechi ori vreun aliment sau condiment la care nu stiai ca esti alergic.Eu spre exemplu patesc asa de la chimen si ciocolata (sau ceva ce contine ciocolata).Te poti duce la spital, iti vor face o injectie cu cortizon si iti vor disparea petele rosii de pe corp timp de vreo 4 ore.Inafara de asta nu ai ce sa-i faci pentru ca are perioada de ''incubatie'' de vreo 5-7 zile.Atata tine o astfel de alergie.

| dalii389 explică (pentru siriusblack98):

Și eu sunt alergică la ciocolată. Poate fii de la vreun medicament, nu doar aliment? Deci nu trebuie sa ma ingrijorez?

| siriusblack98 a răspuns (pentru dalii389):

Poate sa fie de la absolut orice ai inghitit, inclusiv medicament.Pana nu iti faci un test la alergolog, nu ai de unde sa stii.Nu,nu ai de ce sa-ti faci griji pentru ca trec de la sine petele in cateva zile.Problema este ca in afara de injectia cu cortizon care tine cateva ore, nu exista tratament.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Alergie, pojar - poate fi orice. Fuga la medic!

| dalii389 explică (pentru mihai69):

Am avut pojar, alergie la ce poate fi? E deja rau, simt si in gat parcaa

| dalii389 explică (pentru mihai69):

Si respir destul de greu.

| Lioana a răspuns:

Te-a intepat vreo capusa recent? Capusele transmit boala Lyme care are astfel de manifestari: pete rosii migratoare care apar pe corp si in cateva minute dispar reaparand in alta parte.
E boala cu 1000 de fețe si e greu de depistat pentru ca mereu e confundata cu alte boli. Pentru depistare trebuie facut un test specific cu privire la aceasta boala.

| dalii389 explică (pentru Lioana):

Din câte știu eu nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pojar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trei variante:pojar, varicela, alergii, orice ar fi însă, noi nu putem diagnostica din fața monitorului, asa că mergi mâine neapărat la doctor!

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Posibil ca sunt urticarii, acelea te mananca, sunt rosii si ies de la alimentatie. Mananca mai sanatos fara salam, carne sau sare.