| denisamaria2002 a întrebat:

De cateva saptamani, vreo 2 3, am niste simptome, pe care le-am asociat cu cele de epilepsie.Am cautat pe net simptomele si ma regasesc in cateva! Acele fiind, dejavuuri, pe care eu le am in jur de 15 pe zi,amorteli si furnicaturi ale corupului,am la maini cel mai des, la degete si sunt insistente; si senzatii olfactive intense:nu stiu exact ce inseamna, dar eu am momente cand simt ca respir f mult aer si o iau razna, nu stiu cum sa explic. Apoi mai am mici crize de aprox 3 secunde cand simt ca innebunesc si uit de mine si nu stiu ce sa fac si simt ca totul e ireal etc.Acum 2 saptmani am ramas incostienta,m-a luat salvarea si dupa mult timp de asteptat,luat sange etc,mi-au spus ca ar fi un atac de panica(aveam si intepaturi de inima si stopuri mici in care nu puteam sa respir, de unde a urmat un consult la un cardiolog, mi-a spus ca nu am nimic doar ca imi creste pulsul si asta e singura problema, iau tratament si e mai ok acum).
Vreau sa stiu daca din analize de sange se poate depista epilepsia sau inceputul uneia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, sunt simptome adesea inrudite.
Insa TU esti ceea care trebuie sa-ti impui viziunea pozitiva, increderea in tine!
Cauta-ti un grup de prieteni vesel, cu care sa-ti petreci cat mai mult timp liber!
Cel mai bun medicament este veselia!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Epilepsia se poate diagnostica doar prin una sau mai multe examinari electro-encefalografice (EEG).
Simptomele aratate de tine arata mai degraba o viata supra-stresata care - daca nu va fi controlata - va putea trece chiar in schrizofenie.

| denisamaria2002 explică (pentru Bula):

S ar putea....Merg la psiholog, dar e abia inceputul.Am depresie si anxietate si un inceput de bipolarism, crezi ca asta ar avea vreo legatura cu simptomele de mai sus?

| Bula a răspuns (pentru denisamaria2002):

Da, sunt simptome adesea inrudite.
Insa TU esti ceea care trebuie sa-ti impui viziunea pozitiva, increderea in tine!
Cauta-ti un grup de prieteni vesel, cu care sa-ti petreci cat mai mult timp liber!
Cel mai bun medicament este veselia!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine întreaba medicul de familie el trebuie sa i ti dea trimiteri la specialiști sa te consulte.Noi din păcate nu putem știi ce ai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Epilepsia se diagnostichează cu EEG.

| andreimpwr a răspuns:

Și eu m-am confruntat cu atacurile de panică, la fel ca si tine. Furnicaturi reci, palpitatii, aveam senzatii cand ameteam si parca nu aveam aer. Este mult mai probabil să fie din cauza atacurilor, avand in vedere că ele se manifestă diferit la fiecare persoana, si se manifesta prin excitatia emotiilor si fricilor pe care le avem.Totusi este cel mai bine sa faci toate controalele de care ai nevoie, sa fii mai linistita.Multa sanatate!