| Iulia8659 a întrebat:

de cateva zile ma doare in zona rinichiului drept. durerea se accentueaza in timpu nopti. Ce ar trebui sa fac? Sa merg sa imi fac analizele la urina, si dupa ar trebui sa merg si la un ecograf? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Buna! Mergi la medicul de familie si cere o trimitere pentru ecografie abdominala, la care sa ti se evidentieze in special rinichiul drept si colecistul. Intai fa ecografia si apoi analizele de urina. Multa sanatate!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe mine m-a durut rinichiul drept, mi-au spus ca am hepatita si am avut apendicita cu peritonita si septicemie. Era sa mor. 4 operatii a trebuit sa fac. Mergi urgent la medic.

| express11 a răspuns:

Da,sa nu faci un blocaj renal.sunt periculoase.deci-la doctor!

| RaraSeeDY a răspuns:

Pai nu stiu de ce mai pui intrebarea cu controlul?
E clar ca trebuie sa iti faci analizele... Cu siguranta ai racit la rinichi si trebuie tratat urgentwinking
Insanatosire Gravnicawinking

| CatalinPTM a răspuns:

Si pe mine acum cateva saptamani ma durea rinichiul drept.Am observat la mine ca durerea incepe atunci cand stau cu spatele gol.Am inceput sa dorm cu o patura mai groasa apasata tare in zona joasa a spatelui si acum nu mai am probleme.

| Iulia8659 explică (pentru CatalinPTM):

Am incercat si eu dar fara rezultat. Seara cand ma pun in pat incep durerile. si ma tin pana dimineata. De multe ori ma trezesc din somn de durere si sunt nevoita sa ma ridic din pat pentru cateva minute sa ma mai lase putin durerea.

| CatalinPTM a răspuns (pentru Iulia8659):

Cred ca e ceva mai grav la tine, ar trebui sa mergi la medic.La mine durerea e din cauza ca am putin nisip la rinichi si trebuie sa beau multe lichide.