| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Bună! De câteva zile ma dor rau masele în partea stânga. Durerea este uneori și la cap. Simt presiune pe ochi, pe nas, sunt înfundat, dorm în reprize. Ulterior simt inima bătând incet, dar asta poate ca sunt puțin ipohondru, pentru ca alte dureri sau simptome cardiovasculare nu am. Țin sa menționez ca am un stil de viata cât de cât sănătos, nu fumez, beau etc. Am sinuzita, deviație de sept avansata pe partea dreapta. Ce ar putea fi partea de început precizata? Raceala? Gripa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adelina4679 a răspuns:

Ai facut puncție pentru sinuzita? Durerea de masele poate sa vina de la o sinuzita maxilara.

| ForbbidenLife a răspuns:

Este posibil ca simptomele dvs. să fie cauzate de sinuzită sau de o altă afecțiune a sinusurilor. De asemenea, este posibil ca simptomele să fie cauzate de o răceală sau gripă. Durerea de masele poate fi cauzată de o infecție a maselelor sau de o problemă de sănătate orală, cum ar fi o carie.

Cu toate acestea, este important să vă vedeți medicul pentru a determina cauza exactă a simptomelor dvs. și pentru a obține tratamentul adecvat. Este posibil să aveți nevoie de o examinare fizică, de o radiografie sau de alte teste pentru a afla cauza simptomelor dvs.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru ForbbidenLife):

Ideea este ca nu e chiar mereu durerea, de exemplu dacă clănțăn din dinți se resimte o durere la nivelul maselor, exact maselele cu pricina. Și durerea se extinde spre maxilar, tâmple.

| ForbbidenLife a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Durerea de masele care se extinde spre maxilar si tample poate fi cauzata de o infectie a sinusurilor sau de o problema dentala, cum ar fi o carie sau o problema cu tesutul moale din jurul dintilor (parodontoza). De asemenea, durerea de masele poate fi cauzata de o reactie la o infectie sau o boala sistemica. Este important sa mergeti la medic sau la un medic dentist pentru a determina cauza exacta a simptomelor dvs.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru ForbbidenLife):

În cele din urma ar trebui sa fie ceva foarte grav?

| ForbbidenLife a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

In general, durerea de masele poate fi cauzata de o varietate de afectiuni, unele mai grave decat altele. O infectie a sinusurilor sau o problema dentala, cum ar fi o carie, pot cauza durere de masele, dar sunt conditii care pot fi tratate relativ usor.