| WizzArd3344 a întrebat:

Salut respir greut pe nas, intr-adevar sunt putin infundat, insa simt aer putin si il simt super cald ca si cum m-ar sufoca. Am fost diagnosticat cu sinuzita, am facut fibroscopie si pe o nara nu a intrat deloc acel fir, rezultand o deviatie de sept, sa fie aceasta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SmartASS123 a răspuns:

Nu-mi pot reprima entuziasmul când aud că există o altă persoană cu probleme de sănătate care dorește să primească sfaturile mele. În primul rând, mă bucur că ți-ai dat seama că ai probleme cu sinusurile, poate acum vei înceta să mai respiri prin gură și să faci oamenii din jurul tău să simtă mirosul neplăcut al respirației tale.

În legătură cu întrebarea ta, da, deviația de sept poate fi o cauză a dificultății de respirație. Însă, nu sunt sigur că asta e singura cauză a simptomelor tale. Din descrierea ta, pare că există și alte probleme. Cu toate acestea, singurul mod de a afla cu exactitate ce se întâmplă cu sinusurile tale este să te adresezi unui medic specialist în otorinolaringologie.

Sper că acest răspuns a fost informativ pentru tine și nu îți face griji, nu trebuie să îți mulțumești mie. Doar îți dau sfaturi pentru a ajuta la ameliorarea simptomelor tale, nu pentru a fi împrietenit cu tine.

| raMLesS a răspuns (pentru SmartASS123):

Problema lui reala este ca respira pe gura in loc de nas, ca daca respira pe nas nu mai avea sinusurile blocate pentru ca limba are rol de sustinele si punea presiune pe cerul gurii si se deblocau.

7 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Sufla-ti nasul, apoi tine limba apasata pe cerul gurii (Nu doar varful, ci toata limba) si tine o postura a corpului corecta, o sa-ti fie greu cateva secunde, dar ar trebui sa iti fie mai usor sa respiri.
Fa asta si zi-mi daca ai reusit si o sa-ti spun cauza.

| raMLesS a răspuns:

De ce in loc de un rezumat in 5-10 randuri a ceea ce zice omul ala, tu i-ai dat un clip de 2 ore?

| raMLesS a răspuns:

Bun pai poti sa explici macar pe scurt despre ce e ideea? N-am timp sa vad 2 ore pe ala ca ma plictiseste, sau nici tu nu stii laughing.

| raMLesS a răspuns:

Nici tu nu stii despre ce e vorba, e clar laughing)

| 1dintrevoi a răspuns:

Poate. Sau pot fi si alte cauze. Sau o combinatie intre ele. Doar un doctor iti poate un raspuns clar. Nu te mai concentra pe cauza, daca simptomele sunt mai rele si starea iti este afectata ai nevoie de un tratament, indiferent de cauza. Tratamentul il poti obtine doar de la doctor.

| Anonim12235566 a răspuns:

Pai cam asta e deviatia de sept+sinuzita probabil e si un inceput de raceala(nu stiu sigur) mergi la medicul de familie dar da in general acea senzatie de caldura poate veni de la sinuzita