| antoniaidk a întrebat:

Buna! De ce chiar dacă am tot ce și-ar dori un om, nu ma simt împlinita? Ma simt inutila și simt ca n-am făcut nimic in viața asta, chiar dacă am făcut mai mult decât alți oameni de vârsta mea. Ma simt atat de mica, sunt așa de sensibila, toate ma afectează. Am fost la psiholog și doamna m-a tratat cu superioritate, ca și cum eu sunt problema. Nu m-a ajutat deloc, ma simt extrem de indecisa cu tot și simt ca sunt prea buna cu toti…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E ceva care ai facut cu mainile tale: averea spre exemplu? Cat despre psiholog, are dreptate! De la tine porneste totul. Eu sunt un om sarac spre mediu, dar ma simt implinit: o cariera (34 ani munca) 2 copii, casa, etc.

| RAY a răspuns:

Ce anume ai? ca sunt curios

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca esti nefericita, de aceea nu te simti implinita.
in orice caz, informatia adata aici este mult prea sumara ca sa-ti putem spune corect si clar de ce suferi si de ce esti nefericita.

| Frank51 a răspuns:

"Am făcut mai mult decât alți oameni de vârsta mea", uite unde e problema. Cred că nici trilioane de euro, nici zac efron, nici un RR phantom nu te va scoate din complexul ăsta de inferioritate.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sindromul Impostorului.

| Lioana a răspuns:

Nu stiu daca nemultumirea se poate trata, dar e o problema mare care te poate face sa pierzi ceea ce ai.
Lasa psihologii ca e tare greu sa gasesti unul competent care chiar ajuta. Majoritatea doar iau banii clientilor.
Incearca sa te automotivezi singura. Sa iti dai seama ce iti lipseste si afla daca e posibil sa obtii acel ceva. Daca nu e posibil renunta la el si incearca sa fii fericita cu ceea ce ai.
Tu spui ca esti prea buna cu toti. Nu exista asa ceva. Nu exista oameni prea buni. Exista doar oameni buni si iti recomand sa ramai asa daca chiar esti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologii sunt niște păcălici care doar îți iau banii aiurea fără să facă nimic.

| miaumiau8888 a răspuns:

Probabil că ai pierdut conexiunea dintre om și mediu. Știu, e un termen ciudat, dar de obicei apare din diferite cauze din trecut care eventual te-au făcut să te simți demotivată, și să ajungi la realizarea că nu are rost. Dacă nu acționezi la timp o să cazi în dependența aia sedentară, dar lucrurile ar trebui să vină de la sine. Citește o carte interesantă, caută conexiuni cu natura și nu lupta cu gândurile, trec de la sine. Dacă nu o ai pe termen lung poate fi și o astenie de primăvară, dar dacă o ai de mai mult timp sunt ușoare simptome de depresie. Caută satisfacție in lucruri mici și încearcă ceva nou care să te facă să te simți vie iar. Baftă!

| mariapetrescu7 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa te apreciezi mai mult. Sa te uiți în oglinda și sa îți zici sunt mandra de mine câte am făcut pana acum. Nu trebuie sa îți pese de părerea altora gândește-te când îți e greu nu e " lumea" lângă tine ca să vadă cum te simți, învață să te apreciezi mai mult viața asta e atât de scurtă și noi oamenii nu știm deloc sa o prețuim. Gândește-te asa sunt alți care sunt mult mai rău ca mine și pe mine ma afectează toate lucrurile inutile. Și eu sunt sensibilă și foarte foarte emotivă asa este felul tău dacă ești sensibila nu înseamnă ceva rău înseamnă că ești speciala în felul tău. Iubește-te mai mult și numai pune la suflet toate răutățile nu merită, și încearcă la alt psiholog unul care sa te înțeleagă poți viziona și pe YouTube multe videoclipuri la care ai ce învață. Îți doresc sănătate și sa poți trece peste tot ce te supăra!